Záhonový manuál: Ako mať krásnu záhradu a nezblázniť sa? Máme pre vás pár tipov (2. časť)

04.05.2018
Záhrada

Starostlivosť aj množstvo zálievky skorigujete správnym výberom druhov vhodných na dané stanovište, čiže podľa druhu pôdy, množstva svetla a vlhkosti.

5fotiek
Na založenie vyvýšeného záhonu môžete pri väčšej záhrade využiť rastlinný odpad. Ako na to? Pripravíte obrubu záhona, ornicu vyberiete vedľa na kôpku, počas sezóny vhadzujete rastlinný odpad podobne ako do kompostu až do výšky obruby, na jeseň zahádžete pôdou a na jar, keď pôda trochu zľahne, vysádzate. Autor: Profimedia.sk

Čím viac budú rastliny „pasovať“ na dané miesto, tým lepšie porastú. Nemá zmysel sadiť v suchej oblasti druhy vyžadujúce vyššiu vzdušnú vlhkosť alebo na priame slnko tieňomilné, to prinesie sklamanie. V extrémne suchých oblastiach pomôže kvapková závlaha, v podmáčaných drenáž, ale charakter prostredia nikdy nezmeníte úplne. Naštudovať si správne kombinácie druhov je náročné, preto sa oplatí dať si zoskupenie tých vhodných navrhnúť odborníkom.

Realizácia plná problémov: Navštívte s nami slovenskú záhradu, pri ktorej sa architekt poriadne zapotil!

25 FOTO nápadov pre úzke záhrady: Nenechajte sa obmedziť priestorom

Druhovo pestré

Druhová pestrosť neznamená, že vytvoríte minibotanickú záhradu s čo najväčším množstvom druhov povysádzaných po jednom vedľa seba. To totiž pôsobí chaoticky a nesúrodo. Vyberte niekoľko nosných rastlín a tie vysaďte v skupinkách po troch až siedmich na viacerých miestach, čo scelí a zjednotí celkovú vizáž.

Aj menej nápadné rastliny je fajn sadiť v skupinkách, aby vytvorili kompaktnejšie plôšky. Koľko kusov zvoliť do skupinky, závisí od veľkosti druhu a plochy, kde vysádzate. Čím menšia rastlina, tým ich môže byť viac, hustejšie a naopak. Iný postup výsadby vyžaduje záhon s takzvaným vysokým stupňom autoregulácie, do ktorého sa vybrané druhy sadia náhodne. Vo výsledku sa podobá rastlinným spoločenstvám prírodného charakteru a podobne ako v prírode vo veľkej miere sa dokáže sám obnovovať. Podmienka je nechať rastliny na stanovišti vysemeniť. Avšak i tento typ záhona vyžaduje istú mieru údržby.

Posedenie v záhrade: V tieni pod textíliou - markíza, slnečník, pergola, plachta

Vyvýšený?

Dnešný trend, ktorý však nie vhodný pre každý exteriér, je vyvýšený záhon. Najčastejšie sa používa na pestovanie zeleniny, jahôd a byliniek v okrasnej záhrade. Keďže zelenina v niektorých obdobiach roka nie je príliš atraktívna, forma vyvýšených záhonov vnáša do priestoru istú usporiadanosť a harmóniu.

Vysokému záhonu sa môže potešiť aj starší človek, ktorý sa už ťažšie zohýna, ale ešte si rád niečo dopestuje. Tento spôsob pestovania je vhodný aj vtedy, ak chováte psy, ktoré klasické záhony zvyknú pošliapať. Spôsobov založenia je viac, no pri väčšej záhrade sa doň dá použiť rastlinný odpad zo záhrady.

Večer v záhrade: Toto je niekoľko voňavých krások, ktoré sú najkrajšie so západom slnka

Mladí manželia túžili po modernej záhrade ideálnej na oddych. My sme ich navštívili

 
Autor: Monika Králová
Fotogaléria
Záhonový manuál: Ako mať krásnu záhradu a nezblázniť sa? Máme pre vás pár tipov (2. časť)Záhonový manuál: Ako mať krásnu záhradu a nezblázniť sa? Máme pre vás pár tipov (2. časť)Záhonový manuál: Ako mať krásnu záhradu a nezblázniť sa? Máme pre vás pár tipov (2. časť)Záhonový manuál: Ako mať krásnu záhradu a nezblázniť sa? Máme pre vás pár tipov (2. časť)
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Záhonový manuál: Ako mať krásnu záhradu a nezblázniť sa? Máme pre vás pár tipov (2. časť)
Monika Králová