11. marca 2019

5 užitočných rád! Pripravte muškáty na novú sezónu

Je pohľad na vaše minuloročné skvosty zúfalý? Z neutešenej situácie môžete dostať rastlinky už o pár týždňov. Poradíme vám, ako na to.

Autor: pinterest.com

1. Jarný strih

Suché listy, polámané výhonky a zoschnuté kvety na sebavedomí nikomu nepridajú, ani vašim muškátom nie. Zakročte radikálne. Na výhonku však ponechajte aspoň dva púčiky, z ktorých vyrastú nové výhonky. Silný koreňový systém, ktorý sa už vytvoril v predchádzajúcej sezóne, sa postará o bohatý rast. Bez obáv sa spoľahnite na to, že rastliny sa vždy snažia o rovnováhu medzi nadzemnou a podzemnou časťou.

2. Nový substrát

Toto vás neminie ani túto sezónu. Ak rastliny minulý rok rástli a bohato kvitli, môžete si byť istí, že substrát je úplne vyčerpaný. Dopĺňať ho hnojivami nestačí. Ponuka v záhradných centrách je široká a určite tam natrafíte aj na substrát určený priamo na muškáty. Nič však nepokazíte ani substrátom na balkónové rastliny či univerzálnym.

3. Správni susedia

Chcete sa vyhnúť voškám, moliciam či iným škodcom a chémia vám nie je po vôli? Myslite na to už pri výsadbe a spolu s muškátmi vysaďte aj takzvané blokátory vošiek. Patrí k nim napríklad plektrant. Presne tak to robia aj profesionáli a dávajú ho do mestských či verejných výsadieb. Je to nenáročná rastlina, ktorá znesie aj náročné podmienky. Pozor si však dajte na jeho príliš bujný rast a do jednej debničky umiestnite len jednu rastlinu. 

4. Výživový doping

Malé farebné guľôčky nazývané pomaly pôsobiace hnojivo sú úplný zázrak. Dodávajú rastlinám živiny v čase, keď dlhodobo prší a hnojenie je vylúčené, ale aj vtedy, keď na výživu zabudnete. Nespoliehajte sa však na to, že takéto hnojivo použité pri jarnej výsadbe je postačujúce. S použitím prípravkov na kvitnúce rastliny začnite hneď, ako sa objavia kvetné puky a do jesene nepoľavte.

5. Otužovanie

Skôr ako rastlinky poputujú na balkón, doprajte im niekoľko dávok čerstvého vzduchu. Otužovanie nie je doménou len zeleninových priesad. Ocenia ho aj balkónovky. Náhla zmena teplotných pomerov môže spôsobiť spomalenie rastu a to so sebou prinesie nemalé sklamanie. Asi tri týždne pred tým, ako sa rozhodnete muškáty definitívne umiestniť na balkón, ich počas dňa otužujte na čerstvom vzduchu alebo im aspoň poriadne vyvetrajte.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme muškáty ...viac
Autor: Záhradkár, Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

5 užitočných rád! Pripravte muškáty na novú sezónu
Záhradkár
Patrícia Poklembová