18. novembra 2019

Zeleň na balkóne aj v zime! Ihličnany sú to pravé a poslúžia aj ako vianočné dekorácie

Vianoce sa pomaličky blížia. Aj na vaše balkóny a terasy môžete dostať vianočnú náladu. Ihličnany v nádobách nielenže pekne oživia každý priestor, ale majú jednu veľkú výhodu – ostanú zelené.

Ihličnany vám môžu zdobiť balkón i terasu počas celého roka.Autor: www.pinterest.com/https://homeridian.com/

Ihličnany v nádobách ľahko premiestnite tam, kde ich práve potrebujete zároveň až na pár výnimiek vás budú tešiť svojou zeleňou. Počas Vianoc ich môžete ozdobiť či už svetielkami, alebo vianočnými ozdobami.

Darujte predplatné časopisu Záhradkár pod stromček INFO TU

Zvoľte si nádobu vhodnú na pestovanie. Pre pestovaní dospelých drevín je vhodná nádoba s minimom 30 cm hlboká a 45 cm široká. Čím väčší črepník, tým väčší objem substrátu, a teda tým menšie riziko poškodenia rastliny mrazom počas zimy.

Ak rastliny mienite nechať v nádobách, vyberte si trpasličie dreviny. Ich rast je pomalý a v nádobách môžu zostať natrvalo. Rastú len niekoľko cm za rok a sú nenáročné na starostlivosť.

Výživa

Dôležité je vedieť, že ihličnany v nádobách treba presádzať každých 3 až 5 rokov, prípadne aspoň im vymeniť substrát. Výber vhodného substrátu je dôležitý. Použite univerzálny alebo určený na ihličnany. Tento má mierne kyslé pH, jeho obsah živín je vyrovnaný a obsahuje rašelinu.

Použite jesenné hnojivo, pretože obsahuje viacej draslíka, čím dôjde k vyzretiu pletív a k prispôsobeniu na zimné obdobie. Ak nechcete aby rastliny rýchlo rástli, netreba to preháňať s výživou. Zároveň nadbytok dusíka spôsobuje vyššiu náchylnosť na vymrznutie.

Ihličnany do nádob:

Smrek obyčajný ‘Little Gem’ (Picea abies)

Je nenáročný na pestovanie. Má guľovitý tvar a môže dorásť do výšky 50 cm. Jeho ihlice sú jemné veľmi husté. Sú krátke a tmavozelenej farby. Má rád svetlejšie miesto, no pozor na slnečný úpal počas leta.

Borovica horská ‘Mops’ (Pinus mugo)

Jej malé kopčeky sú kompaktné, preto je možné pestovať ju samostatne, ale aj v spoločnej výsadbe napríklad s vresom. Borovica horská nie je náročná na pestovanie, avšak starostlivosť o ňu si vyžaduje dostatok svetla.

Cypruštek tupolistý ‘Nana Gracilis’ (Chamaecyparis obtusa)

Je obľúbenou trpasličou drevinou, za rok dokáže narásť len o 4 – 5 cm. Hodí sa aj na mestské balkóny, pretože mu neprekáža znečistenie. Má veľmi peknú zelenú farbu. Dobre mu spraví občasný rez. Potrebuje kvalitný substrát a dostatok vlahy.

Borievka šupinatá ‘Blue Star’ (Juniperus squamata)

Borievka rastie veľmi pomaly, podobne ako cypruštek. Jeho tvar je veľmi zaujímavý, splošteno guľovitý. To znamená, že je širší ako vyšší. Jeho výhonky majú zaujímavú strieborno modrú farbu a krásne môže borievka vyniknúť so sýtozelenými druhmi.

Mohlo by vás zaujímať: 

 

Autor: Sedláčková Soňa
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Zeleň na balkóne aj v zime! Ihličnany sú to pravé a poslúžia aj ako vianočné dekorácie
Sedláčková Soňa