07. mája 2019

Jahody z balkóna! Pozrite si tipy na odrody, s ktorými bude mať úspech

Lákavé červené jahody, ktoré vytŕčajú pomedzi zelené lístky byliniek a pestré kvety letničiek, dokážu vytvoriť veľmi atraktívnu kulisu balkóna. Jahody sú vďační obyvatelia všakovakých črepníkov, debničiek i závesných nádob. Pri správnej starostlivosti si na nich pochutíte nielen vy, ale napríklad i vaša návšteva.

Autor: profimedia.sk

Spolu i samostatne

Vďaka rozmerom rastliny sa jahodám darí aj v obmedzenom priestore úzkej nádoby. Závesné koše majú výhodu, ktorú oceníte nielen vy, ale i rastliny. Ponúkajú im dostatok svetla a prúd vzduchu, takže netrpia silným tlakom chorôb. Navyše plody nie sú špinavé od vlhkej pôdy a nehnijú. Z každej strany sa k nim dostane slnko, takže sú aj rovnomerne vyfarbené a sladké. Pred prísuškom ich chráni spoločná výsadba s vhodnými susedmi, ako sú bez pochýb bylinky. Nevadia im ani aksamietnice či dúška tymianová.

Výber odrôd

Do nádob sú vhodné stále rodiace (remontantné) odrody. Za skúšku stojí francúzska odroda ‘Mara des Bois’. Je to jahoda s previsnutým rastom a s veľkými sladkými plodmi jasnočervenej farby, ktoré sú vhodné na zber od mája do júla. Darí sa jej na slnku i v polotieni. Ďalšia vhodná odroda na balkón je vysokoúrodná ‘Ostara’ s lahodnými plodmi. Na stredne veľkých jahodách si pochutnáte od júna až do konca leta. Na rozdiel od predchádzajúcej odrody má rada len slnečné stanovištia.

Odporúčame vyskúšať aj ‘Sweet Triathlon’, ktorú možno pestovať i vo vzpriamenej polohe s vyväzovaním k opore. Je sladká a šťavnatá. Chuťové poháriky poteší už v júni. V prípade, že ste fanúšikovia raz rodiacich odrôd, myslite na to už začiatkom sezóny a vysaďte si viaceré s odlišným časom dozrievania. Takto sa zásobíte jahodami na dlhší čas. Nevýhoda je však vyššia potreba rastlín aj nádob.

Viac o pestovaní jahôd a ešte oveľa viac sa dočítate v májovom časopise Záhradkár, ktorý je práve v predaji. Môžete si zakúpiť aj špeciálne balenie s rukavicami do záhrady. 

Informácie o možnostiach predplatného TU. 

V tomto článku sa zaoberáme jahody ...viac
Autor: Jarmila Szabóová, Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jahody z balkóna! Pozrite si tipy na odrody, s ktorými bude mať úspech
Jarmila Szabóová
Patrícia Poklembová