27. júna 2018

Záhradka na pavlači: Mínerky na rajčiakoch

Máme škodce! Naša ekologická záhradka sa pasuje s napadnutím hmyzom.

List rajčiaka poškodený mínerkou.Autor: Ida Furiková

Na listoch rajčiakov sme objavili bledé čiary. Sprvoti sme im nevenovali pozornosť, rastliny inak pekne prosperovali, nevyzerali, že by im niečo chýbalo. Čiary sa však začali rýchlo šíriť a to už sa nám nepáčilo.

Kreslí po listoch

Bledé čiary na listoch sú spôsobené larvami míneriek. Sú to drobné muchy, ktoré majú rôzne vývojové štádiá. Jedným z nich je vyžieranie vnútra listov rastlín. Rastliny napadnuté mínerkami sú esteticky znehodnotené. Môže dôjsť až k spomaleniu rastu alebo vädnutiu. Silné napadnutie spôsobuje žltnutie a opad listov. Pokiaľ napadne rastliny, z ktorých nekonzumujeme napadnuté časti (napr. listy na rajčiaku), škody spočiatku nie sú vysoké.

Životný cyklus mínerky

Samice kladú vajíčka tesne pod povrch lista. Vajíčka sa môžu objaviť ako vystupujúce škvrny na listoch. Približne po 8 dňoch sa vyliahnu larvy dorastajúce do veľkosti 3 mm. Živia sa vnútrom listov – vytvárajú v ňom tunely, ktoré sú navonk viditeľné ako bledé čiary. Po 4-14 dňoch larvy opúšťajú list, spadnú do pôdy a tam sa zakuklia. Z kukly sa za 1-3 týždne vyliahne nový jedinec. Počas sezóny sa vyliahne niekoľko generácií. Kukly mínerky prezimujú v pôde a na jar sa z nich vyliahnu mladí jedinci.

Šírenie

Mínerky nie sú schopné v našich podmienkach prežiť zimu voľne v pôde. Prežívajú iba v zemine v skleníkoch, odkiaľ si ich môžete spolu s mladými rastlinkami priniesť domov. Dospelé jedince nie sú schopné doletieť na veľké vzdialenosti a tak sa šíria zväčša iba prenosom larvy spolu s napadnutou rastlinou. Keďže napádajú široké spektrum rastlín, prenos je možný i rezanými kvetmi (napádajú napríklad chryzantémy).

Ochrana rastlín

Spoľahlivou ochranou je zabránenie prenosu napadnutých rastlín. Chemická ochrana je komplikovaná – larvy žijú vo vnútri lista a kukly v pôde. Biologická ochrana využíva prirodzených nepriateľov míneriek – lumčíkov a lesknatky. Používa sa tiež mechanická ochrana vo forme bielej netkanej textílie, ktorou sa porast prikryje.

Autor: Ida Furiková
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

5 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Záhradka na pavlači: Mínerky na rajčiakoch
Ida Furiková