08. januára 2020

Aby bohato kvitli! Základné rady pre krásne africké fialky

Obľúbené rastlinky bežne zdobia interiér v slovenských domácnostiach. Na pestovanie nie sú náročné, ale vyžadujú pár podmienok k tomu, aby vás mohli tešiť kvetmi.

Doprajte im tie správne podmienky a starostlivosť a tešte sa z kvetov. Autor: flowercouncil.co.uk

Senpólie (Saintpaulia) známe ako africké fialky pochádzajú z Afriky. Konkrétne však z územia Tanzánie či Kene, kde ich objavil nemecký kolonista. Odtiaľ sa koncom 19. storočia začali šíriť do Európy.  S európskymi fialkami nemajú tieto rastlinky nič spoločné. 

Správne podmienky a starostlivosť

Rastlinku, ktorú ste si priniesli domov je vhodné presadiť. Pretože substrát, v ktorom je rastlinka umiestnená nie je vhodný. Ide totiž o zmes rašeliny a látok, ktoré majú podporiť kvitnutie rastlinky. Opatrne ju vyberte z nádoby a doprajte jej svieži, výživný substrát, ktorý je určený na izbové rastliny. Nezabudnite do spodnej časti nádoby pridať aj drenážnu vrstvu z keramzitu či kamienkov.

Menšia je lepšia 

Pre senpóliu je vhodnejšia menšia nádoba. Vďaka menšiemu priestoru vás totiž rastlinka poteší kvetmi. Ukazovateľom pre veľkosť nádoby vám pokojne môže byť nádoba, v ktorej ste rastlinku kúpili.

Vhodné miesto 

Pre kvitnutie je aj dôležité umiestnenie rastlinky. Priame slnko nie je pre rastlinky vhodné, spôsobuje totiž popálenie listov a škaredé hnedé škvrny.

Ideálne miesto pre fialky je na parapete severného, východného alebo severovýchodného okna.  Je najvhodnejšie dopriať im rozptýlené svetlo. Pokojne môžete rastlinu umiestniť aj na stolíky či police, ktoré poskytujú svetlé miesto, pretože sú v blízkosti okien. Aby rastlinka rástla rovnomerne je vhodné ju pravidelne otáčať.

Rastlinkám vyhovuje bežná izbová teplota, nemala by však klesnúť pod 13 °C. 

Zálievka 

Rastlinky sa zalievajú 1 až 2-krát týždenne odstátou vodou izbovej teploty do podmisky. Nechajte rastlinku, aby sa „napila“ a prebytočnú vodu vylejte. Polievajte opäť, keď je substrát suchý. Občas môžete poliať rastlinku aj zhora priamo do črepníka, aby sa substrát prepláchol. Robte to však veľmi opatrne, aby sa voda nedostala na listy a nespôsobila hnitie. 

Listy fialky v žiadnom prípade neroste, ak sú zaprášené môžete ich očistiť jemným štetcom. Pravidelne odstraňujte suché listy a kvety, aby ste podporili kvitnutie.

Dôležité hnojenie 

Pri týchto obľúbených izbovkách je dôležité investovať do kvalitného viaczložkového hnojiva, ktoré je určené na kvitnúce izbové kvety. Živiny v tejto podobe je vhodné dopriať rastlinám raz za dva týždne. 

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme fialka ...viac
Autor: Lešková Patrícia
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Aby bohato kvitli! Základné rady pre krásne africké fialky
Lešková Patrícia