11. júla 2019

Epifylum - kaktus, ktorý má rad vodu a neznáša priame slnko + VIDEO

Dlhé členité listy a na ich konci prekrásne kvety niekedy aj 15 až 20 cm veľké, to je epifylum. Hoci patrí medzi kaktusy viac mu vyhovuje prítomnosť tieňa, občas si vyžaduje prihnojiť a na rozdiel od svojich príbuzných má rád vodu.

Autor: Jarmila Szabóová

Epifylum (Epiphyllum) známe aj ako Phyllocactus stretnete kvitnúť v rozličných farbách. Rozšírené sú červené, biele aj ružové kvety. Ak ho kupujete malo by už kvitnúť, pretože podobne ako vianočný kaktus neznáša premiestňovanie vo fáze vytvorených kvetných pukov. Tie by v dôsledku zmeny stanovišťa opadli a ďalšie sa už nevytvoria. Krásne veľké kvety sa na rastline udržia v plnej nádhere len pár dní. Hlavná sezóna kvitnutia je v máji a v lete. Na pestovanie epifylum nie je náročné, ale treba zvládnuť jeho obdobie pokoja.

Vyzerať by mal asi takto

Zdravé epifylum má mať lesklé a svieže stonky. Pri správnej starostlivosti a zvládnutí nárokov počas obdobia vegetačného pokoja kvitne bohato veľkými kvetmi, ktoré sa tvoria na koncoch listov. Staršie exempláre pôsobia vďaka previsnutým listom veľmi dekoratívne. Bohaté kvitnutie je načasované spravidla na máj až letné mesiace. V čase, keď sa vytvoria kvetné puky a rastlina sa chystá kvitnúť, nepremiestňujte ju. Je citlivá na zmenu stanovišťa a veľmi ľahko zhodí puky a už nezakvitne.

Nie je náročné

Podmienky v ktorých sa epifylu darí sú viac-menej skromné, no predsa má nejaké výhrady. Síce sa jedná o kaktus, ktorý by mal zvládať nehostinné a slnečné stanovište, pri tomto druhu je to trochu iné. Epifylum nemá rado priame slnečné lúče (viď foto po odkvitnutí). Na jar a v lete bez problémov zvláda vysoké teploty, takže ho pokojne môžete už od jari ubytovať v skleníku. Neskôr ho treba presťahovať do polotieňa. V zime mu vyhovujú teploty medzi 8 až 10 °C. Na zálievku by ste mali používať mäkkú vodu a určitý čas ho aj po odkvitnutí dvakrát týždenne prihnojiť. Ak sa vám zdá, že kaktus málo kvitne pomôžte mu tekutým hnojivom s vyšším obsahom fosforu.

Presádzajte v lete

Rastlinu presádzajte v druhej polovici augusta, pretože sa aktuálne nachádza v štádiu pokoja. V júli je potrebné odstrániť staré poškodené a nevzhľadné stonky po odkvitnutí. Tie je najlepšie vyrezať tesne nad povrchom substrátu. Epifylum je však veľmi pichľavé a len tak to nejde. Pri práci s ním vždy používajte rukavice. Stará rastlina, ktorá už na oko chradne potrebuje zmladenie. Tá naša vo videu utrpela úpal, pretože nedopatrením ostala v skleníku kde je veľa svetla. Nebolo čo stratiť, vzali sme potrebné ostré náradie, rukavice a pustili sme sa do práce. Oddelili sme mladé listy aj s koreňom a vysadili ich. No i tu platí narušili čas oddychu a veľmi ľahko sa môže stať, že presadené skôr ako v odporúčanom termíne nezakvitnú nielen v budúcom roku, ale možno i v tom nasledujúcom. Nevadí, stačí vytrvať a úspech sa dostaví. Na presadenie použite substrát pripravený z jedného dielu piesku a troch dielov na humus bohatej zeminy. Zložky dobre spolu premiešajte, aby vznikla homogénna zmes. Po presadení nejaký čas počkajte kým začnete s hnojením.

Uberte na zálievke

Už počas septembra rastlinu polievajte len mierne tak, aby sa listy nezvraštili. Od novembra by už mala dostať ubytovanie v chladnej miestnosti. Takto prečká zimu do februára, kedy sa opäť prebudí k plnému životu. Vtedy ju premiestnite na svetlé miesto a pomaly ju začnite pravidelne zalievať skromnou dávkou vody. Akonáhle spozorujete tvoriace sa kvetné puky, množstvo vody zvýšte. S rastlinou už nemanipulujte.

Video nájdete v galérii článku!

Určite vás bude zaujímať aj:

Rada odborníka: Ako pestovať túto exotickú izbovku?

Ako donútiť kaktusy kvitnúť

Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Epifylum - kaktus, ktorý má rad vodu a neznáša priame slnko + VIDEO
Jarmila Szabóová