29. decembra 2019

3 Tipy, vďaka ktorým vám orchidea zakvitne + rady pre správnu starostlivosť počas kvitnutia

Prirodzeným obdobím, kedy v našich podmienkach orchidea kvitne, by mali byť zimné mesiace a jar. Často však kráľovné izboviek kvitnú ešte dlhšie, neraz takmer počas celého roka. Poradíme, ako sa o ňu správne starať.

Tešte sa z rozkvitnutých rastlín! Vieme, ako na to Autor: profimedia.sk

3x tip, ako ju prinútiť kvitnúť:

  • Ak orchidea už dlhšie nekvitla môžete ju k tomu podnietiť teplotným šokom. Umiestnite ju na svetlé, ale chladné miesto, kde ju nechajte až kým nenahodí nové puky. Potom ju môžete opäť vrátiť na jej pôvodné miesto.
  • Taktiež sa osvedčilo, keď sa teplota pre rastlinku mení. Preto ju napríklad na noc umiestnite do miestnosti s teplotou 15 °C a cez deň ju vráťte na jej pôvodné svetlé miesto. 
  • Ak je pre vás ťažké dopriať jej zníženú teplotu, tak pokiaľ máte zdravú a silnú rastlinku, tak ju môžete umiestniť na pár dní do tmavej miestnosti.  Kým je rastlina v tme nie je vhodné ju zalievať. Namiesto zálievky pridajte zo dve-tri kocky ľadu.  Po prenesení na jej pôvodne miesto by rastlina mala vytvoriť púčiky do dvoch až troch týždňov.

Správna starostlivosť počas kvitnutia

Ak ste sa už konečne dočkali a tešíte sa z kvetov, tak je treba si uvedomiť jednu vec. A to je to, že orchidey sa hnoja predovšetkým na podporu kvitnutia. Znamená to, že rastliny, ktoré už kvitnú, prihnojovať netreba. Hnojivo teda treba do zálievky pridávať v období, keď sa po lete ochladí a rastlina, ktorá nekvitne, potrebuje živiny, aby kvety počas chladných dní vytvorila.

Čítajte tiež: 

Rastlina, ktorá kvitne, by už mala mať dostatok energie na to, aby mala z čoho kvety vyživovať počas celého obdobia kvitnutia.

Takúto orchideu predovšetkým primerane zalievajte a pokiaľ sa jej za kvitnutie veľmi chcete odvďačiť nejakou starostlivosťou, občas jej pretrite listy obrúskami určenými pre orchidey alebo jemnou a navhčenou handričkou. 

Nemilé, ale potrebné riešenie 

Kupované rastliny sú zvyčajne nadopované takými látkami a živinami, aby boli čo najkrajšie. Tento "doping" v nich koluje ešte určité obdobie, preto dokážu neraz kvitnúť nepretržite aj vyše roka. Hoci sú kvety očarujúce, takáto rastlina trpí a stráca energiu, čo sa môže prejaviť napríklad žltnutím listov.

Stáva sa to síce výnimočne, ale vtedy treba pristúpiť ku kompromisu. Ak chcete orchideu zachrániť, kvetnú stonku (hoci je stále krásna) zrežte a dovoľte rastline, aby si počas niekoľkých mesiacov odpočinula. V prípade potreby ju môžete presadiť do čerstvého substrátu.

Ak by ste takúto orchideu prihnojovali, len by ste zopakovali ten začarovaný kruh - umelo podporované nepretržité kvitnutie.

Čítajte tiež: 

Všetko o pestovaní orchideí, ale aj o ďalších krásnych izbovkách nájdete aj v najnovšom speciálnom vydaní Záhradkára: Najkrajšie izbové rastliny 

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac orchidea ...viac
Autor: Lešková Patrícia, Záhradkár
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

3 Tipy, vďaka ktorým vám orchidea zakvitne + rady pre správnu starostlivosť počas kvitnutia
Lešková Patrícia
Záhradkár