06. júna 2019

Izbovka svokrin jazyk opäť v móde! 4 prekvapivé fakty, ktoré o nej musíte vedieť

Prečítajte si o nej zaujímavosti a presvedčte sa, že sa ju oplatí pestovať.

Autor: profimedia.sk

Sansevieria známa ako svokrin jazyk, kedysi patril k úplne najobľúbenejším izbovkám. Úplne bežne ste ho našli v takmer každej slovenskej domácnosti. Potom prišlo obdobie, keď sa zdalo, že má sansevieria dni svojej najväčšej slávy za sebou. Situácia sa však mení a aj vďaka obľúbenému severskému štýlu či minimalizmu sa opäť vracia do našich domovov.

Sansevieria trojpása (Sansevieria trifasciata)

Rastlinka pochádza z tropických oblastí a jej pôvodné druhy nájdeme rásť na Madagaskare, Indii či Arábii. Už táto informácia napovedá, že rastlina pochádza zo suchších oblastí. Aj to ju predurčilo k tomu, aby sa mohla zaradiť k húževnatým, nenáročným a odolným izbovým rastlinám. Rastlina má pevné, krátke podzemky a z nich vyrastajú kožovité listy. Tie majú mečovitý ši vajcovitý tvar. 

Pestovanie a starostlivosť

Je naozaj nenáročná a vyhovuje jej akékoľvek miesto, ktoré nie je priamo na slnečnom svetle. Čiže zvláda rozptýlené, polotienisté aj tmavšie stanovištia. Ak však chcete, aby vynikli pekné farby na jej panašovaných listoch, tak ju umiestnite na svetlé miesto.

Vyhovuje jej izbová teplota a veľkou výhodou je, že jej neprekáža suchý vzduch. 

Ako sme už spomínali, rastlinka je zvyknutá na suchšie pôdy. Dávajte teda pozor, aby ste ju nepreliali. Taktiež nemá rada chlad. Ocení pretieranie listov mäkkou handričkou, ktorá ju zbaví prachu. 

Prihnojiť ju môžete počas leta. Stačí však raz za mesiac. Ďalšou výhodou je, že býva málokedy napádaná škodcami. Najviac jej škodí už spomínaný chlad a prelievanie. 

4 zaujímavosti 

"Stroj" na kyslík 

Štúdia z Harvardovej univerzity dokázala, že sansevieria je jednou z izboviek, ktoré najviac produkujú kyslík. K takýmto izbovkám patrí napríklad aj fikus. 

Čistička vzduchu 

Okrem toho, že produkuje kyslík, patrí aj k rastlinám, ktoré vzduch čistia. Z ovzdušia odstraňuje toxické látky ako benzén, formaldehyd, toulén a iné. Preukázal to experiment, ktorý uskutočnila NASA v roku 1989. Preto ju určite ocení každý. Zvlášť ľudia, ktorých trápia alergie. 

Skvelé možnosti

Vďaka svojej nenáročnosti a tomu, ako výborne zvláda aj obmedzenejšie svetelné podmienky, ju môžete umiestniť napríklad do kúpeľne. Práve v kúpeľni totiž môže pomôcť absorbovať najviac škodlivín z ovzdušia. 

Rastlina pre prosperitu

Sansevieria je obľúbená aj v čínskom umení a filozofii Feng-šuej. Ľudia veria, že ak sa rastlina umiestni do určitých rohov v dome alebo blízko vchodu, tak prinesie rodine 8 darov ako cnosti od bohov. K darom patrí prosperita, krása, zdravie, múdrosť, dlhý život, sila, umenie a poézia. 

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Izbovka svokrin jazyk opäť v móde! 4 prekvapivé fakty, ktoré o nej musíte vedieť
Patrícia Poklembová