01. mája 2019

Máte už doma marantu? Táto krásna skromná izbovka je vhodná i pre začiatočníkov

Na živiny i svetlo je pomerne nenáročná, no potrebuje stálu vlhkosť vzduchu a zbožňuje rosenie. Dokonca ju môžu pestovať aj majitelia domácich miláčikov.

autor: instagram.com/justajunglebearAutor: pinterest.com/hannah

Je vysoká len dvadsať centimetrov, no môže to byť aj viac, ak ju budete pestovať na opore. Najkrajšie vynikne na severnom alebo východnom okne  bez prievanu. V nárokoch na teploty nie je veľmi vyberavá. Rozpätie, v ktorom sa jej darí je dosť veľkorysé. Skôr jej vyhovuje pobyt v bytoch s veľmi vlhkým vzduchom. Najviac sa jej páči ak je položená na vlhkých kameňoch odkiaľ sa odparuje voda. Na udržanie priaznivej vlhkosti vzduchu pomáha aj rosenie mäkkou vodou. Prihnojiť si žiada iba dvakrát do mesiaca. Zálievku by mala mať pravidelnú, obzvlášť v lete, kedy je polievanie nutné.

Odkiaľ prišla

Na celom svete existuje len 14 druhov z rodu maranta (Marantha), ktoré dostali meno po svojom objaviteľovi benátskom botanikovi Bartolomeovi Marantovi. Pochádzajú z tropickej Strednej a Južnej Ameriky. Ich listy pôsobia ako zafarbené štetcom s tieňovaním v odtieňoch zelenej. Kresby sa líšia v závislosti na variete. Najznámejšia je maranta rebernatá (Marantha leuconeura) ‘Kerchoveana’ so zelenočiernou kresbou. Stretnúť sa môžete aj s odrodou ‘Tricolor’, ktorá má k odtieňom zelenej primiešanú i červenú žilnatinu. Na noc sa jej stáčajú listy k sebe a pôsobia ako ruky zopnuté pri modlitbe.

Vyžaduje si

Tienisté prostredie na sever alebo na východ orientovaného okna, v zimných mesiacoch však potrebuje dostupné zubaté svetlo. Na rast jej vyhovuje rozpätie teplôt v intervale 18 až 27°C. Neznáša suchý vzduch, je potrebné udržovať v jej okolí stálu vlhkosť vzduchu. Pomáha pravidelné rosenie mäkkou vodou na list. Dobrý je aj výpar z vlhkých kamienkov, na ktorých je rastlina postavená. I napriek splneniu tohto nároku je dôležitá pravidelná zálievka. V lete si vyžaduje vlahu dva až trikrát do týždňa. V zime sa uspokojí s vodou v črepníku raz za týždeň. Zalievať sa odporúča priamo ku koreňom, ktoré by nemali stáť v prebytočnej vode, treba preto nadmernú z podmisky vyliať. Tieto rastlinky doslova neznášajú prievan či horúčavu v blízkosti sporáka. Najlepšie sa jej darí, ak je vysadená v ľahkom rašelinovom substráte. Každý rok na jar je vhodné marantu presadiť do nového črepníka ako aj substrátu. Staršie kusy sa snažte každý tretí rok rozdeliť. Získate tak zásobu mladých bohato rastúcich rastlín. Okrem samostatnej nádoby, vyniknú aj v spoločnosti figovníka, filodendronu či kordylínky.

Určite vás zaujme :

Doprajte vlhkosť izbovým rastlinám

Štýlová monstera! Všetko o pestovaní tejto obľúbenej izbovky

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Máte už doma marantu? Táto krásna skromná izbovka je vhodná i pre začiatočníkov
Jarmila Szabóová