24. októbra 2019

Na toto pri izbových rastlinách v októbri nezabudnite

Aj v októbri je treba venovať pozornosť izbovým rastlinám. Minimálne tým, ktoré sa vonku letnili. Na víkend meteorológovia avizujú ochladenie, takže je na čase ich presťahovať. Samozrejme, pokiaľ ste tak neurobili.

Pobyt na čerstvom vzduchu sa končí pre teplomilné druhy, ako je oleander, ibištek čínsky, palmy či bugénvilea. Preneste ich do miestnosti bez mrazu, lebo tieto nádobové rastliny nie sú schopné prečkať zimu v našich zemepisných šírkach. Autor: shutterstock.com

Pobyt na vzduchu pod holým nebom končí pre vianočnú ružu, ktorú už treba prebúdzať k životu. Zároveň jej treba dopriať krátky deň, aby sa poriadne vyfarbila. Ak plánujete kúpu cyklámenu perzského, urobte tak teraz, kým ešte nie je vonku zima. Lepšie zvládne prenos z predajne.  Do bezpečia preneste aj oleander, ibištek čínsky, palmy a bugénvileu.

Prebuďte vianočnú ružu 

Ak ste ju po odkvitnutí zrezali a nechali si ju napriek jej nepeknej podobe v čase vegetačného pokoja, pričom sa letnila v polotieni, teraz zvýšte pozornosť. Počas leta jej s výnimkou úpalu nič nehrozilo, no v októbri jej môžu ublížiť klesajúce nočné teploty pod 17 °C. Keďže prýštec je teplomilná rastlina, bude potrebovať ubytovanie v teplej, nie prekúrenej miestnosti. Najlepšie čo najďalej od radiátora. Na podporu vyfarbenia okrasných listeňov by ste mali rastline dopriať tmu trvajúcu 12 hodín, a to každý deň počas šiestich týždňov. Krátky deň vytvoríte napríklad zakrytím rastliny kartónovou škatuľou.

Predchádzajúca strana 1 / 4 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Na toto pri izbových rastlinách v októbri nezabudnite
Szabóová Jarmila