14. februára 2020

Očarujúce paprade! 5 požiadaviek, bez ktorých nebudú prosperovať

Na týchto obyvateľov tropických lesov s bujnými perovitými metličkami si málokto trúfne, pretože sa považujú za veľmi háklivé rastliny veľmi náročné na starostlivosť. Je to však škoda, existuje totiž zopár druhov, ktorých pestovanie hravo zvládnete.

Paprade sú staršie ako ľudstvo. Na pestovanie v interiéroch sú však naozaj náročné. Potrebujú totiž vhodné podmienky, ktoré nie je jednoduché splniť. Autor: flowercouncil.co.uk

Paprade sú fascinujúce druhy – sú staršie ako ľudstvo a rozmnožujú sa neobyčajným spôsobom. Dokážu vytvoriť džungľovú atmosféru, čo prirodzene pramení z ich pôvodu. Väčšina papradí pochádza totiž z tropických dažďových lesov a práve preto je veľmi ťažké pestovať ich v byte.

Vlhké a teplé podnebie je to, po čom tieto druhy doslova bažia. Začiatočníci by sa mali preto radšej vyhnúť pestovaniu jemného adiantu a bujnej nefrolepky.

Odporúčame siahnuť najskôr po druhoch, ako je Arachnoides adiantiformis, Pellaea rotundifolia, Phlebodium aureum alebo Platycerium. Sú totiž robustnejšie a odolnejšie proti vykurovanému vzduchu. 


Na fotografii: Pellaea rotundifolia

Nároky papradí

Všetky izbové paprade, až na malé výnimky, sa pestujú podobným spôsobom. Sú citlivé na zmeny, preto treba dávať pozor na prievan a chlad. Aby ste sa mohli tešiť z krásnych bujných papradí, to však nestačí. Toto je päť požiadaviek, bez ktorých sa nezaobídu.

1. Vzdušná vlhkosť

Uprednostňujú vlhké prostredie s ideálnou vlhkosťou 60 až 80 percent. Vlhkosť môžete zlepšiť postrekovaním listov alebo i tak, že rastliny položíte na väčšiu podložku so zvlhčovacími kamienkami alebo ich umiestnite do blízkosti izbovej fontánky.

2. Zálievka

Každé dva-tri dni ich treba zalievať. Substrát treba udržiavať stále vlhký, nie však trvalo zamokrený. Obyčajná voda z vodovodu je pre ne príliš tvrdá. Snažte sa preto použiť mäkkú, dažďovú alebo odstátu vodu izbovej teploty.

3. Substrát

Najlepšie sa im darí v ľahšom humóznom a mierne kyslom substráte. Mnohé druhy sa pestujú aj hydroponicky (rebrovka, slezinník, krídelnica, pelea). Veľmi dobre rastú, pretože sú dostatočne zásobované vodou a živinami. Je to ideálny spôsob pestovania paprade v suchých panelákových bytoch.

4. Umiestnenie

Veľmi nebezpečné je poludňajšie slnko i celodenný úpal. Rastliny umiestnite preto na svetlé severné či východné okná mimo vykurovacieho telesa.

5. Hnojenie

Od marca do augusta treba papradiam dopĺňať zelené rastlinné hnojivo v polovičnej koncentrácii.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac paprade ...viac
Autor: Záhradkár, Lešková Patrícia
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Očarujúce paprade! 5 požiadaviek, bez ktorých nebudú prosperovať
Záhradkár
Lešková Patrícia