28. októbra 2018

Poznáte Ripsalku? Tento zvláštny kaktus vás poteší plodmi

V tomto ročnom období nás príroda teší nielen listami, ktoré sa vyfarbujú do pestrých odtieňov, ale aj nápadnými, najmä červenými plodmi na listnatých drevinách. Farebné bobuľky však majú aj niektoré izbové rastliny.

Autor: profimedia.sk

Biele plody, ktoré sa podobajú na imelo, má napríklad ripsalka (Rhipsalis baccifera). Je to jeden z takmer 40 druhov ripsaliek. V prírode rastie ako epifyt, v dažďových pralesoch Južnej a Strednej Ameriky sa prichytáva na stromy a výživu prijíma z práchnivejúcich zvyškov a z rosy. Patrí medzi kaktusy, hoci tak vôbec nevyzerá. Má tenké článkovité previsnuté stonky trávovo zelenej farby, preto sa hodí na pestovanie v závesných nádobách. Tŕne nemá. Kým väčšina iných kaktusov v zime „oddychuje“, na tomto sa objavujú malé biele kvietky s množstvom tyčiniek, ktoré sa po čase zmenia na biele bobuľky.

Pestovanie

Ripsalka sa v uspokojí aj s malým množstvom zimného svetla, položte ju napríklad na okno alebo do jeho blízkosti tak, aby na ňu priamo nesvietilo slnko. Dariť sa jej bude aj na severne orientovanom stanovišti.

Vyhovuje jej vzdušný substrát, do ktorého pridajte kúsky polystyrénu a rašelinu. V lete ju môžete vyložiť na balkón alebo do záhrady, vyberte však miesto  chránené pred dažďom, vetrom a priamym slnkom. Nezabudnite ju pravidelne polievať.

Starostlivosť v jeseni

Na jeseň ripsalku dajte do chladnejšej miestnosti s teplotou 15 až 17 °C a obmedzte zálievku. Keď sa objavia prvé púčiky, preneste ju  na teplejšie miesto a začnite polievať. Vodu jej doprajte dovtedy, kým kvitne. Zemina by nemala úplne preschnúť. Najjednoduchšie je črepník raz za týždeň ponoriť do vedra s vodou, podobne ako sa to robí s orchideami.

Po odkvitnutí zálievku obmedzte, mimo obdobia kvitnutia rastlinu môžete pravidelne rosiť. Od marca do júna ju každé dva týždne prihnojte hnojivom na kaktusy. Ak sa veľmi rozrastie (môže dorásť až do metrovej dĺžky), stačí výhonky skrátiť na požadovaný tvar.

Ripsalku si môžete rozmnožiť stonkovými odrezkami, ktoré sa nechajú 2 až 3 dni presušiť a potom ich stačí položiť na vlhký substrát.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Danka Ačová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Poznáte Ripsalku? Tento zvláštny kaktus vás poteší plodmi
Danka Ačová