08. októbra 2018

Tieto izbovky vás dostanú! Exotické kalatey majú listy ako od maliara

Do rodu kalatea sa radí asi 150 druhov. Líšia sa nielen vzormi na listoch, ktoré môžu byť zelené, biele, žlté či sfarbené do ružova, ale aj tvarom a farbou kvetov. Spoločné majú to, že majú rady zvýšenú vlhkosť vzduchu i substrátu a neznášajú priame slnko.

Pochádzajú totiž z tropických oblastí Strednej a Južnej AmerikyAutor: profimedia.sk

Slnečné lúče im dokonca škodia, lebo im môže vyblednúť farba a listy sú menšie.  Pochádzajú totiž z tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky, kde rastú ako podrast v tieni vysokých stromov.

Polotieň a vlhko

Podobné podmienky im treba vytvoriť aj v byte. To znamená, nikdy ich nepestujte na južnom alebo západnom okne, no stanovište nesmie byť ani príliš tmavé. Ideálne miesto je v polotieni. Ako druhá podmienka úspešného pestovania je pravidelné rosenie a polievanie – substrát musí byť stále mierne vlhký. Polievajte odstátou vodou a roste vychladnutou prevarenou vodou, aby na listoch neostávali škvrny. Rosiť ich treba každý deň, v zime dvakrát za deň.

Na nedostatok vlahy reagujú zvinovaním listov. Od marca do augusta ich môžete mierne prihnojovať. Vyhovuje im bežná izbová teplota, ktorá by v zime nemala klesnúť pod 16 °C. Dávajte pozor aj na prievan, ktorý im škodí. Substrát musí byť ľahký, okrem piesku sa odporúča doň pridať rašelinu a rozdrvený polystyrén a molitan.


Calathea zebrina

Vyberte si

Medzi najznámejšie druhy patrí kalatea pásikovaná (Calathea zebrina), ktorá má na svetlozelených listoch tmavozelenú kresbu. Veľmi pekná je Calathea roseopictas s mnohými farebnými odrodami. Napríklad  ‘Cynthia’  má široké biele okraje listov, ‘Sylvia’ má naopak zelený okraj a svetlý stred, ‘Eclipse’  ružové okraje a ‘Illustrus’  má ružovú kresbu. C. crocata nemá síce na listoch výraznú kresbu, ale kvitne oranžovými kvetmi, ktoré majú tvar košíčka. Kvitnú aj iné druhy, zvyčajne od mája do augusta. Kvety bývajú  biele, žlté, oranžové, fialové, ale aj v kombinácii farieb.

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Danka Ačová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

8 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

11 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Tieto izbovky vás dostanú! Exotické kalatey majú listy ako od maliara
Danka Ačová