06. septembra 2019

TOP 5 tipov, ako ,,vyliečiť“ unavené rastliny!

Ako aj ľudia, aj rastliny potrebujú nabrať silu. Doprajte im pocit regenerácie, veď ich osud je vo vašich rukách…

Autor: shutterstock.com

Či už je to po premiestnení na nové stanovisko, alebo po únavných horúčavách, po napadnutí škodcami, alebo po vašej dovolenke, kedy sa o ne nemal kto starať, si vaše kvety zaslúžia nabrať novú energiu. Tak ako dostať unavené rastliny znova do formy? Najskôr skontrolujte, či bola vaša starostlivosť dostatočná, alebo tam boli isté slabiny, ktoré treba rýchlo napraviť. Potom môžete začať hľadať iné príčiny.

Premiestnite ich

Ak necháte vašu rastlinu stáť na jednom mieste, po čase sa začne nakláňať za svetlom a tým stratí pekný a pravidelný tvar. Ako to napraviť? Úplne jednoducho navrátite rastline stratený tvar, ak ju včas otočíte tak, aby sa aj jej odvrátená strana nakláňala za svetlom.

Nová zem

Ak sa vám stane, že vaša izbová rastlina začne vytláčať korene z črepníka, je zle! Treba jej čo najskôr zabezpečiť nový črepník. Môže sa stať, že korene prerastú nádobu natoľko, že ich ďalší rast či rozvoj nie je možný. Je vhodné raz za rok skontrolovať všetky rastliny, či nie sú v stave, kedy im je črepník tesný a treba ich presadiť.

Pravidelná očista

Ak aj vaša rastlina je ,,unavená“, môže to byť pre to, že na ňu lezie nejaká choroba. Preto ich treba sem-tam očistiť. V odumretých častiach rastlín sa môžu nachádzať choroboplodné zárodky. Preto rastliny musíte pravidelne kontrolovať a odumreté časti odstraňovať. Očistite nie len rastlinu, ale aj povrch substrátu a to odstránením tenkej vrchnej časti zeminy.

Nasýťte ju

Keď je človek hladný, necíti sa dobre a je slabý a unavený. A tak je to aj s našimi rastlinami. Ak zabúdate pravidelne hnojiť, napravte to. Rastliny reagujú na dlhotrvajúci nedostatok živín, takže to len tak ľahko nedoženiete, ale snažte sa na to nezabúdať.

Utierajte prach

Ako aj na náš nábytok aj na naše rastliny sa práši. Preto im treba prach utierať, aby rastlinu neobťažoval. Taktiež môže byť zdrojom chorôb. Listy rastliny jednoducho utrite mäkkou v čistej vode navlhčenou špongiou. Ak máte rastliny v kuchyni a dostáva sa na ne ,,mastný“ prach z varenia, či výlučky vošiek prichytené pevne na listoch, môžete pridať kvapku saponátu na riad do vody. Rastliny môžete aj rosiť, čistia sa tak listy a zároveň sa vám zvlhčuje vzduch v miestnosti.  Použite mäkkú vodu izbovej teploty. 

TIP:

Ak pridáte pri umývaní listov rastlín do vody pár kvapiek mlieka, listy sa budú jemne lesknúť.

 

Čítajte tiež: 

 

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Soňa Sedláčková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

TOP 5 tipov, ako ,,vyliečiť“ unavené rastliny!
Soňa Sedláčková