14. novembra 2019

Venujte izbovkám svoju pozornosť! Aj ony potrebujú jesennú starostlivosť

Spolu s daždivým a sychravým počasím, ktoré k nám dorazilo prišli aj kratšie dni, čo znamená menej svetla aj pre izbové rastliny. Preto určite nepodceňujte starostlivosť o ne, pripravte ich na zimu aby sa j darilo aj v nadchádzajúcej sezóne.

Doprajte izbovkám starostlivosť, ktorú potrebujú, aby sa pripravili na zimné, vegetačné obdobie. Autor: thebestlittleapartment.tumblr.com

Menej zalievajte

V tomto období určite obmedzte intenzitu zálievky. Pre rastliny nastane obdobie vegetačného pokoja. Je preto samozrejmosťou, že rastliny nevyžadujú toľko vlahy ako v lete. Súvisí to aj s nižšou intenzitou osvetlenia. Rastlinu rozhodne neprelievajte, pretože nadmerná zálievka by viedla k poškodeniu koreňového systému. Stačí, ak vyskúšate prstom, či už substrát preschol, ak áno, rastlinu polejte.

 

Suchý vzduch

Pozornosť určite venujte aj vzduchu v miestnosti. Rastliny sú navyknuté na svoje miesto na parapetnej doske pri okne. S čoraz väčšou zimou aj viacej kúrite. Pamätajte, že čím sa viacej kúri, tým suchší je vzduch v danej miestnosti. Taktiež izbovkám nerobí dobre sálajúce teplo z radiátorov, ktoré sú poväčine umiestnené pod parapetnými doskami, na ktorých sú izbovky. Napríklad orchidey teplý vzduch nerobí vôbec dobre. Substrát pod vplyvom tepla vysychá rýchlejšie. Nezabudnite ho pravidelne zvlhčovať a roste kvety. Do rozprašovačov dávajte v zásade mäkkú a odstátu vodu, prípadne ak je tvrdá tak prevarenú – inak na listoch ostanú biele škvrny. Pri tých, ktoré rosenie neznesú (napríklad senpólia), postavte do misky s vlhkými kamienkami.

TIP:

- vzduch v miestnosti zvlhčíte, ak raz za čas dáte na radiátor vysušiť vypraté prádlo.

Bez hnojenia

Rastliny netreba hnojiť. Rastliny sa pomaly ale isto chystajú na zimný spánok“ a spotrebujú aj nižšie množstvo živín. Ak by ste hnojili, mohli by ste im tým nie pomôcť, ale uškodiť – nahromadenie solí v substráte by im poškodilo korene. Iné je to s rastlinami, ktoré kvitnú aj v zime, napríklad taký cyklamén. Ten kľudne hnojte.

Detox pre izbovky: 5 TOP rád pre vaše izbové rastliny, ktoré im dodajú regeneráciu​

Pravidelná kontrola

Ak sa mali izbovku počas leta vonku treba riadne skontrolovať. Môžu byť napadnuté škodcami ako molice alebo vošky. Skontrolujte ich a kontrolu opakujte raz za 2 týždne. Uistite sa, že nemajú napadnutý substrát a spodnú stranu listov.

Nezabudnite izbovkám utierať prach z listov. Použite mäkkú handričku, ktorú navlhčite. Odvďačia sa vám zdravým a pekným vzhľadom. Rastlinám sa tak lepšie dýcha a zároveň pri utieraní môžete skontrolovať stav rastliny, či napríklad na ňu nezaútočili škodce. Ak áno okamžite ich odstráňte, aby sa nerozmnožili.

Prečítajte si tiež:

V tomto článku sa zaoberáme izbovky ...viac
Autor: Sedláčková Soňa
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Venujte izbovkám svoju pozornosť! Aj ony potrebujú jesennú starostlivosť
Sedláčková Soňa