12. septembra 2019

VIDEOnávod, ako sa správne postarať o orchideu, aby bohato kvitla

Lišajovec patrí k najrozšírenejšiemu druhu orchideí pestovaných v našich domácnostiach. I napriek jeho nenáročnosti na pestovanie sa mu nedarí v každom byte. Skúsime vám teda poradiť ako sa oň starať tak, aby bohato kvitol.

Autor: profimedia.sk

Rod Lišajovec (Phalaenopsis) je bohatý na rozmanité druhy, niektoré zdroje tvrdia, že sa ich v ňom nachádza až 60. Pôvod týchto rastlín treba hľadať v Ázii, kde voľne rastú na Taiwane a v Himalájach. Lišajovce patria k epifytom, teda rastlinám žijúcich na povrchu iných rastlín. Týmto neškodia, ale ani im nijako pozitívne neprospievajú, iba ich využívajú ako oporu.

Substrát, ktorý bežne používame k izbovým rastlinám nepotrebujú. Vyžadujú si špeciálny, po ktorom sa ich korene môžu plaziť a prijímať rozptýlené svetlo, ktoré v procese fotosyntézy využijú na tvorbu asimilátov. Kvitnutiu pomôže aj pravidelné no nie časté hnojenie s umiernenou dávkou živín. Ak im doprajete okno orientované na sever, zalievať ich budete s rozvahou a pravidelne, popri tom zabezpečíte prúdenie vzduchu, ulahodíte im a zakvitnú.

Slnka radšej pomenej

Lišajovec má rád svetlo a aj ho potrebuje, ale priame slnečné lúče vhodné nie sú. Mohli by mu popáliť listy, čo by sa nemuselo skončiť dobre. Rozptýlené ranné a podvečerné svetlo mu vyhovuje najviac. Neznamená to však, že by mal výsostne tráviť dni v tieni. Je však lepšie pokiaľ je pred slnečnými lúčmi chránený hustou záclonou alebo zatiahnutými žalúziami. Dopad priamych slnečných lúčov totiž spôsobuje blednutie až žltnutie listov s následným opadnutím. Úpal na seba upozorní tvorbou hnedých škvŕn.

Teplota a vetranie

Tento druh orchideí je vcelku tolerantný k teplotám v miestnosti. Znesie 15 ako aj 35°C. Okrem toho mu vyhovuje prúdenie vzduchu a vetranie v miestnosti, kde je ubytovaný. Avšak neznáša prudký prievan. Rastlina by sa v prípade vetrania počas zimných dní nemala nachádzať na parapete priamo v okne. Samotný chladný vzduch jej až tak nevadí, ale stačí ak k nej prúdi len krátky čas. Nerobí jej dobre vetranie tesne po zálievke.

Na podporu kvitnutia pomáha, ak je rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou najviac 5 °C.

Zálievka, rosenie a ďalšia starostlivosť

V prvom rade treba povedať, že listy lišajovca by nemali byť pokryté hrubou vrstvou prachu. Tú treba pravidelne zotrieť napríklad vlhkou handričkou alebo teraz v čase varenia čajíkov, vlhkým vyluhovaným čajovým vreckom. 

Čo sa zálievky týka, informácie a skúsenosti pestovateľov sa rôznia. Za vhodné sa považuje pokvapkanie či rosenie vzdušných koreňov mäkkou vodou (odvápnenou). Ďalšia a asi aj častejšie zaužívaná forma je ponorenie celého črepníka do vody na asi dve hodiny. Substrát pri tomto spôsobe dostatočne nasiakne vodou, ktorá sa bude z neho odparovať. Frekvencia zalievania je závislá na pestovateľských podmienkach, hlavne na teplote miestnosti. Spravidla treba vždy počkať pokiaľ substrát úplne preschne. 

Na hnojenie používajte špeciálne hnojivo, ktoré treba používať iba, keď orchidea nekvitne. Akonáhle sa objavia kvetné puky s hnojivou zálievkou treba prestať.

Počas kvitnutia s črepníkom radšej nehýbte, jemné kvietky by mohli opadať. Po odkvitnutí sa nenáhlite a stonku nezrezávajte. Môžete ju (ešte zelenú) skrátiť tak, že odrežete uschnutú časť nad najbližším zeleným kolienkom. Mohla by v tomto mieste zregenerovať a opäť zakvitnúť. Vytvorí však už menšie nie tak početné súkvetie.  Po odkvitnutí druhej vlny kvetov stonku celú zrežte. 

Mohlo by vás zaujímať:

Orchidea: Prečo jej žltnú listy? Príčin môže byť viacero​

Ako zachrániť orchideu? Môže pomôcť škorica či čierne uhlie

Nová vzpruha pre izbovky: Desatoro správneho presádzania

V tomto článku sa zaoberáme orchidea ...viac
Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

VIDEOnávod, ako sa správne postarať o orchideu, aby bohato kvitla
Jarmila Szabóová