29. októbra 2014

Vianočná ruža celoročne? S nami to zvládnete

Tradičné vianočné hviezdy netreba zvlášť predstavovať, no málokto vie akú starostlivosť si vyžadujú, aby prežili čo najdlhšie a čo s ňou po sviatkoch.

Vianočná ruža sa dá pestovať celoročne a k ďalším Vianociam ju môžete "donútiť rozkvitnúť" znova.Autor: profimedia.sk

Obchody sa v decembri doslova predháňajú v ponuke týchto rastlín. Bývajú označené buď ako vianočné hviezdy alebo vianočné ruže, ale ich presný botanický názov je prýštec najkrajší. Sú okrasné listeňmi na vrcholoch výhonkov, ktoré majú najčastejšie červenú farbu, no môžu byť aj ružové, béžové či citrónové, v poslednom období sa objavili aj dvojfarebné alebo pásikované. Odlišujú sa aj veľkosťou, mávajú buď jeden výhonok, ale aj tri a viac, existujú aj tvarované na kmienku.

Starostlivosť po nákupe

Pozor treba dávať už pri výbere rastlín, respektíve pri doprave z obchodu domov. Určite si nekúpte rastlinu, ktorá má skrútené a zvädnuté listy a premokrený substrát. Mohlo by sa stať, že čoskoro zhodí všetky listy. Ak je vonku chladné počasie, zabaľte ju do hrubšieho papiera a čo najrýchlejšie ju preneste do bytu.

Aby vianočná hviezda neutrpela tepelný šok, dajte ju na niekoľko hodín do chladnejšej miestnosti. Až potom ju umiestnite na trvalé miesto, ktoré vyberte tak, aby nestála v prievane a aby ste ju už nemuseli prekladať, lebo nemá rada premiestňovanie. Rastlina je citlivá aj na cigaretový dym. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí od 18 do 20 °C a mal by v nej byť dostatok svetla.

Rastlinu polievajte odstátou vodou tak, aby bol substrát stále vlhký, nesmie však byť premokrený, lebo reaguje opadom listov. Vodu, ktorá vytečie do podmisky, vylejte. Počas kvitnutia, ktoré trvá často až do marca, môžete dvakrát za týždeň aplikovať hnojivo na izbové rastliny. Vhodné je aj občasné rosenie pomocou rozprašovača.

Čo po odkvitnutí?

Väčšina ľudí si rastlinu kupuje s vedomím, že po sviatkoch ju jednoducho vyhodí. Nemusí to však byť pravidlo. Dá sa pestovať celoročne a k ďalším Vianociam ju môžete "donútiť rozkvitnúť" znova. Poradíme vám, ako na to. Pri manipulácii s rastlinou nezabudnite používať rukavice, lebo z odrezaných častí vyteká biela mliečna šťava, ktorá je jedovatá, dráždi pokožku a sliznicu.

Ako ju donútiť opäť rozkvitnúť

* Po odkvitnutí obmedzte zálievku. Keď listy uschnú a opadnú, nechajte rastlinu tri až štyri týždne oddychovať.

* Potom rastlinu hlboko zrežte a začnite ju polievať.

* Keď začne pučať, presaďte ju do čerstvého rašelinového substrátu a zasaďte do črepníka, ktorý je o trochu väčší ako pôvodný.

* V letných mesiacoch ju môžete vyložiť na balkón alebo do záhrady. Skôr, ako prídu prvé mrazy, ju schovajte dovnútra.

* Pravidelne ju prihnojujte a zrezávajte tak, aby mala maximálne päť výhonkov. Z odrezkov si môžete vypestovať nové rastliny.

* Koncom októbra začnite regulovať dĺžku dňa. Aby rastlina rozkvitla, musí byť v úplnej tme najmenej 14 hodín denne. Najvhodnejšie je zakryť ju kartónovou škatuľou alebo vedrom. Už po troch týždňoch by mali začať vyrastať drobné žltozelené kvietky a okolo nich sa vyfarbovať listene.

Autor: Záhradkár
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Vianočná ruža celoročne? S nami to zvládnete
Záhradkár