16. januára 2019

Hortenzie opäť vo forme: Ako ich správnym rezom pripraviť na bohaté kvitnutie v novej sezóne?

Otázka:
V záhrade máme niekoľko krov hortenzií, no na jeseň sú dosť prerastené a majú dlhé nevzhľadné výhonky. Pod ťarchou suchých kvetov konáre pomaly klesajú k zemi a celá rastliny nevyzerá vábne. Môžem ich ešte teraz zrezať alebo počkať do jari?
Odpoveď:

Hortenzia metlinatá a hortenzia stromčekovitá

 

Aby ste sa v lete mohli tešiť z bohatých kužeľovitých, väčšinou bielych alebo jemne ružových súkvetí hortenzie metlinatej, musíte kry radikálne zrezať. Je to preto, lebo spolu s hortenziou stromčekovitou zakladajú kvetné púčiky až počas jari na nových, v danom roku narastených výhonkoch.

 

Aby sa ich mohlo vytvoriť čo najviac, rastliny zrežte až po prvý pár púčikov vytvorených na minuloročných výhonkoch. Musíte to stihnúť ešte predtým, ako sa začnú rozvíjať. Odstrihnite aj všetky odumreté, choré, prehustené a slabé výhonky. Po reze musí byť kostra kra voľnejšia a vzdušnejšia, čo podporí rast a v lete bohaté kvitnutie.

Hlboký predjarný rez nepodceňte, inak začnú rastliny rýchlo starnúť a nebudú takmer vôbec kvitnúť.

 

Hortenzia kalinolistá

 

Ak pestujete hortenziu kalinolistú, nedajte sa zlákať tým, že kvitne rovnako, ako metlinatá a stromčekovitá v lete. Hoci je to pravda, kvetné púčiky sa zakladajú už na jeseň. Hlbokým jarným rezom by ste sa v danom roku pripravili prakticky o všetky kvety.

Keď si pred rezom kry hortenzie kalinolistej poriadne prezriete, aj voľným okom jasne rozpoznáte základy kvetov – kvetné púčiky. Odstráňte preto len minuloročné suché súkvetia, ktoré nové púčiky doposiaľ chránili pred mrazmi tak, že ich odrežete nad prvým párom nových a zdravých púčikov. Takto si zabezpečíte kvitnúcu krásu veľkých guľovitých súkvetí modrej, ružovej alebo bielej farby.

Podobne postupujte napríklad aj pri hortenzii dubolistej, pílkovitej či popínavej.

Lucia Harničárová

Lucia Harničárová

Neznáme rastliny a izbové kvety

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady