19. februára 2020

Jedličke kórejskej hnedne a opadáva ihličie. Kde sa skrýva problém?

Otázka:
Neviem prísť na to, čo sa deje s našou kórejskou jedľou. Je to stĺpovitá odroda 'Verdener Dom'. Kúpila som ju na jar (v črepníku) a zasadila do záhrady. Krásne sa jej darilo, vyhnala nové prírastky. Koncom júla behom týždňa jej zhnedlo ihličie v spodnej časti vo veľkom rozsahu a neskôr opadalo. Viackrát som aplikovala horkú soľ, ale bez výsledku. Stále pribúda hnedé ihličie, aj keď teraz už vo veľmi pomalom tempe. Je na mieste, kde svieti iba dopoludňajšie slnko. Je to veterné miesto. Skúšala som zvýšiť aj obmedziť zálievku, no bezúspešne. V čom môže byt problém? Čo urobiť, aby sa jedličke znovu darilo? Vopred ďakujem. Marta
Odpoveď:

Na túto otázku odpovedal Juraj Sebestyén

 

V prvom rade je potrebné zistiť, či vo výsadbovej jame nie je ťažká nepriepustná pôda alebo íl. V takýchto prípadoch sa v jame často hromadí závlahová voda. Väčšina ihličnanov aj listnáčov pritom neznáša dlhodobejšie premočenie ich koreňového balu. V trvale mokrých pôdach alebo substrátoch im hynú korene v dôsledku nedostatočného prístupu vzduchu.

Ak sa ukáže, že podložie jedličky je naozaj nepriepustné, bude ju potrebné na začiatku jari (v marci až v apríli) vybrať z jej pôvodnej výsadbovej jamy. Jamu prehĺbiť a vybrať z nej všetok íl a ťažkú ílovitú pôdu do hĺbky minimálne 60-80 cm, ideálne až po dobre priepustné podložie. Potom je potrebné do prehĺbenej jamy nasypať substrát s čo najhrubšou štruktúrou, aby bola zaručená jeho dobrá priepustnosť. Je možné použiť bežný záhradnícky substrát na báze rašeliny a kompostu a pridať doň pemzu, antuku, hrubý piesok, drvenú kôru ihličnanov, perlit, keramzit alebo inú zľahčujúcu a prevzdušňujúcu prísadu.

Pri výsadbe pridávame aj zásobné hnojivo s postupným uvoľňovaním živín v množstve podľa návodu výrobcu, väčšinou 4 gramy na liter substrátu. Takéto hnojivo miešame drevinám do substrátu spravidla iba raz ročne. Živiny sa z neho uvoľňujú postupne, počas celého vegetačného obdobia.

Lucia Harničárová

Lucia Harničárová

Neznáme rastliny a izbové kvety

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady