20. novembra 2018

Obrovské kolónie chrobákov na kmeňoch líp: Videli ste ich aj vy?

Otázka:
Všimla som si, že na lipách okolo kostola v našej dedine sa premnožili nejaké chrobáky. Nikdy som nič podobné nevidela, sú ich strašné kvantá na každom strome. Doma v záhrade máme ovocné stromy a iné dreviny, zatiaľ som na nich takýto hmyz nezaevidovala. Prosím o bližšiu informáciu o akého škodcu ide, akým spôsobom je nebezpečný a na akých rastlinách. Posielam video ako to vyzerá na kmeni lipy. Ďakujem, čitateľka Antónia
Odpoveď:

Chrobáky na videu sú Oxycarenus lavaterae.

Hovorí sa im ploštičky alebo bzdochy lipové, po česky sú to blánatky lipové. Na jar a na jeseň sa práve takto zhromažďujú na kmeňoch, počas sezóny sú rozlezené v korune.

 

Hoci sa živia cicaním na listoch a mladých výhonkoch a čoraz častejšie sa spomínajú ako lesnícky významné invázne druhy, ich škodlivosť je zatiaľ veľmi nízka a tak nepatria medzi škodce. Sú to príbuzné cifrušiek bezkrídlatých (Pyrrhocoris apterus), takzvaných električiek.

 

Zaujímavé však je, že ich výskyt u nás je zaznamenaný len od roku 1995. Druh je veľmi nápadný početnosťou, kedy na kmeni možno pozorovať naraz aj niekoľko tisíc jedincov.

Hostiteľskou rastlinou je lipa, ale aj slezovité druhy. V oblasti Stredomoria a severnej Afriky sú hostiteľskými rastlinami aj marhule a broskyne.

Lucia Harničárová

Lucia Harničárová

Neznáme rastliny a izbové kvety

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady