26. júna 2019

Lišajníky na ovocných stromoch: Treba sa ich obávať? Odborníčka pozná odpoveď

Otázka:
Počul som, že proti machu na ovocných stromoch pomôže postrek z octu a vody: 1 l octu na 10 l vody. Chcem sa opýtať, či je to pravda...? Ďakujem, čitateľ Gabriel
Odpoveď:

Na otázku čitateľa odpovedá ovocinárka Eva Šidová

Machom sa darí na vlhkých, zatienených miestach.  Určité rastú iba na kyslej pôde, iné na zásaditej pôde. Záhradkári majú však problém s machom v trávniku a lišajníkom na ovocných stromoch.  Názory na škodlivosť lišajníkov na ovocných stromoch sú rôzne.  V ovocinárstve na stromoch skôr škodia,  nakoľko huba prerastá do časti pod kôru, a tým stromy uschýnajú.

 

Lišajníky odstraňujeme na jeseň (s plachtou pod stromom), hrubou kefou (škrabkou), mechanicky narušíme ich povrch a zoškriabeme ich.  Zoškriabané lišajníky spálime. Následne potom natierame stromy a konára vápenným mliekom, ktoré si pripravíme z páleného vápna (1 kg na 10 l vody), môžeme pridať aj chemický prípravok na ničenie húb. Sú to prípravky na báze medi. Týmto ničíme lišajníky,  chránime strom proti prezimujúcim škodcom a následne to slúži ako tepelná ochrana pred prehriatím.

 

Neodporúčam ocot nakoľko sa môže pri nesprávnom riedení spáliť lyková časť stromu a následne strom usychá.

 

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady