07. augusta 2019

Máte vysoko položenú záhradu a milujete višne a slivky? Ovocinár poradí odrody, ktorým sa tu darí

Otázka:
Dobrý deň, bývame v nadmorskej výške 800 m.n.m.. Chceli by sme si vysadiť višňu,slivku, ringlotu. Zvažujeme ‘Hollywood’ alebo ‘Ulena’. Prosím vás o radu, či by mali v takejto výške šancu. Prípadne mi viete odporučiť inú odrodu? Ďakujem Jana
Odpoveď:

Višne sú pomerne odolné, ale určite by som radšej siahol po mrazuvzdornejších odrodách. Patria sem napríklad ‘Turgenevka’, ‘Tamaris’, ‘Shokoladnica’ či ‘Zagarvišňa’. Čo sa týka Vami vybratých odrôd slivkovín, tak  ‘Hollywood’ by som do danej oblasti radšej neodporúčal, naopak odrodu ‘Ulena’ by som sa tam nebál vysadiť. 

‘Hollywood’ je mrazuvzdorná okrasná slivka s červenými listami a aj plodmi, ktoré sú zároveň jedlé. Kvitne bielymi kvetmi v apríli na slnečnom stanovišti. Najviac vynikne ako solitér. Vyšľachtili ju vo Veľkej Británii z ázijského pôvodného druhu. Dorastá do výšky 5 m. Plody sú malé sladko-kyslej chuti, v priemere dosahujú asi 4 až 5 cm. Dozrievajú v júli pričom zo stromu neopadávajú. Sú vhodné aj na výrobu pálenky. Do rodivosti nastupuje v druhom až treťom roku po výsadbe. Odroda nealternuje a je tolerantná k šarke sliviek.Na pestovanie je nenáročná, no neznáša dlhodobo premokrenú pôdu. Je vhodná aj na výsadbu do mestských záhrad pretože dobre znáša znečistené mestské ovzdušie.

‘Ulena’ je samoopelivá ringlota, ktorá nastupuje do rodivosti po štyroch až piatich rokoch do výsadby. Jej stredne veľké plody majú zelenožltú farbu, ktorá sa po dozretí mení na žltú. Dužina je bledá až takmer biela, chutná. Dozrieva v polovici augusta, avšak nerovnomerne čo predlžuje čas zberu. Proti mrazom je stredne odolná.

Neprehliadnite:

Toto sú TOP odrody ovocín do veterných a mrazových kotlín​

Pravidelnú a vysokú rodivosť ponúka obľúbená odroda slivky. Zistite, ktorá to je!

Zoznámte sa s nimi! Skúsený ovocinár pre vás vybral TOP ovocné novinky

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady