12. februára 2018

Rada odborníka: Čo je príčinou, že zo sliviek opadávajú ešte zelené plody?

Otázka:
Mám dve, pri sebe posadené slivky už 5 rokov. Na jednej je úroda veľmi malá, z druhej vždy opadnú ešte zelené plody. Je potrebné ich prihnojiť alebo viac zalievať? čitateľka Ľubomíra
Odpoveď:

Čo sa týka sliviek, tak predpokladám že galibu vám robia piliarky. Sú to pôvodcovia skorej červivosti plodov. 

Podrobnejšie informácie o piliarke slivkovej si môžete prečítať tu.

Prezimujú v pôde v štádiu lariev. Dospelé chrobáky sa roja pred a počas kvitnutia, za rok majú len jednu generáciu. Na sledovanie rojenia a odchyt dospelcov sa používajú biele lepové doštičky, ktoré sa do korún stromov vešajú 10 dní pred kvitnutím.

 

Stromy je potrebné každoročne ošetrovať vhodným prípravkom, a to v období začiatku opadu korunných lupienkov. Vtedy je v korune najväčší nálet piliarok, ale včely sa v nej už nenachádzajú.

 

Ochrana proti piliarkam bez chémie

 

Alternatívou chemických postrekov proti piliarkam sú biologické prípravky. Jedným z nich je Spintor. Účinnou látkou je spinosad, ktorý je prírodným produktom získaným fermentačnou činnosťou bežne sa vyskytujúcich pôdnych baktérií Saccha-ropolyspora spinosa. Prípravok okrem piliarok zaberá na podkopáčiky, hrčiarky, vrtivku čerešňovú, kvetovku jabloňovú či obaľovače. Výhodou je jeho okamžitá účinnosť, pričom zaberá na larválne i dospelé štádiá hmyzu, a to kontaktne i požerovo. V čase postreku je toxický pre včely, ale pre dravé roztoče, lienky a iný užitočný hmyz je neškodný.

 

 

Vynikajúcou alternatívou je tiež výluh z drevnej štiepky tropického kra Quassia amara. Táto metóda bola známa už v dvadsiatych rokoch minulého storočia, potom sa však na dlhé desaťročia vytratila. Dnes je drevná štiepka opäť dostupná na trhu. Aby ste získali účinnú látku, treba dodržať špecifickú prípravu výluhu. Do litra vody sa dá 50 gramov štiepky a varí sa dve hodiny. Výluh sa nechá vychladnúť a precedí sa cez jemné sitko. V postrekovači sa napokon doriedi na konečných 5 litrov vody a okamžite sa aplikuje, samozrejme, na začiatku opadu korunných lupienkov. Prípravok súčasne účinkuje proti piliarke jablčnej a voškám.

 

Proti piliarkam je účinný aj prípravok NeemAzal T/S. Je to olejnatý rastlinný extrakt vyrobený zo semien tropickej rastliny Azadirachta indica. Účinkuje tiež proti voškám, mínerkám, strapkám, moliciam, roztočcom, nosánikom, vrtivke čerešňovej a podkopáčikom, takže prakticky proti väčšine cicavého a žravého hmyzu škodiaceho na ovocných drevinách. Zasiahnuté škodce priamo neuhynú, ale zastavujú svoju požerovú aktivitu a o niekoľko dní uhynú od hladu.

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

Užitočné veci do vašej záhrady