04. februára 2019

Ovocinárka radí: Toto sú TOP odrody sliviek vhodné na pálenie

Otázka:
Chcel by som vás poprosiť o radu. Bývam v Prešove a chcel by som posadiť aspoň 10 stromčekov sliviek. Akú odrodu by ste mi poradili pre túto oblasť? Jedná sa mi o odrodu vhodnú na pálenie. Na akom podpníku by mala byť? Mám veľkú záhradu, chcel by som niečo rýchlo rastúce. Ďakujem, čitateľ Tomáš
Odpoveď:

Radí ovocinárka Eva Šidová

Pri výbere sliviek na vlastnú výsadbu so zameraním na pálenie je dôležité, vybrať si odrodu, ktorá má vysoký obsah dužiny, dobrú cukornatosť a tzv. dobre tečie.  Ako podpník sa pre širší spon dáva myrobalan 29C a pre slabší rast podpník St. Julien A, poprípade Adesoto.

 

 

Kedysi boli najvhodnejšie odrody ‘Bystrická’, ‘Bystrická muškátová’ (aromatická), ‘Domáca slivka’, prípadne ‘Stanley’. V súčasnosti sú hitom a veľmi vhodné  všetky odrody, takzvané Topy. Skvelá na pálenie odroda rezistentná k šarke ‘Toptaste’.  Vďaka slabšiemu  rastu je ideálna aj na pestovanie v tvare štíhleho vretena. Jej nevýhodou je len čiastočná samoopelivosť, preto potrebuje opeľovače, najvhodnejšia je odroda ‘Čačanská lepotica’.

 

 

Ako doplňujúce odrody by som dala po dvoch kusoch ‘Stanley’, ‘Tophit Plus’, poprípade ‘Hanita’, ktorá je samoopelivá. Pozor, nevysádzajte si skoré a ani neskoré odrody, opelenie by potom nemalo význam.  

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady