12. februára 2019

Pozor na kúpu odrodových noviniek ovocných stromčekov: Vždy sa spýtajte na vhodné opeľovače

Otázka:
Chcel by som vedieť vhodného opeľovača pre ‘Pluot Flavour Supreme’. V istom e-shope píšu, že je vhodná aj ‘Aprikyra’. Ak to nie je pravda, môže byť stĺpovitá odroda ‘Miracose’?
Odpoveď:

Hoci sú u nás stĺpovité tvary stromčekov medzi záhradkármi čoraz populárnejšie, v mnohých štátoch sa používajú na vysádzanie produkčných ovocinárskych výsadieb.  Umožňujú minimalizáciu agrotechnických zásahov a jednoduchší mechanizovaný zber. Ide hlavne o stĺpovité odrody jabloní, s geneticky kódovaným stĺpovitým rastom. Ostatné, akože stĺpovité formy iných ovocných druhov sú získané zo superkompaktných rastových foriem alebo umelo vytvorené celoročným zaštipovaním a rezom nevhodného obrastu.

 

Ovocný druh a odroda, na ktorú sa pýtate, je vyšľachtená v Kalifornii. Všetky odrody  ‘Pluot’ sú viacnásobné krížence. Pri ich krížení bola použitá marhuľa obyčajná (Prunus armeniaca) a slivka japonská (Prunus salicina) v pomere 25 : 75. Všetky tieto odrody majú silný rast, sú cudzoopelivé, čo znamená, že na opelenie a následné oplodnenie potrebujú inú odrodu typu ‘Pluot’.

Na ich ďalšie pestovanie je preto vhodné vysadiť, prípadne naštepiť do odrody ‘Pluot Flavour Supreme’ inú odrodu, ideálne slivku japonskú.

 

Pri kúpe výsadbového materiálu týchto noviniek je nutné sa hneď u predajcu informovať o opeľovačoch a kúpiť dve odrody. Na Slovensku nie je šľachtiteľský výskum zameraný na opeľovacie pomery týchto ovocných druhov a odrôd.  

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady