30. septembra 2019

Záhradkárka s hrôzou objavila chorobu na marhuli! My vieme o čo sa jedná

Otázka:
Chcela by som sa opýtať na chorobu marhule vysadenej v minulom roku. Vysadili sme ju na jeseň. Do výsadbovej jamy sme pridali kompost. Okrem toho sa jednalo o pôdu, v ktorej bola pestovaná lucerna. Takže zeleného hnojenia mala tiež dosť. Na jar sme ju prihnojili granulovaným kuracím hnojom. Nedávno som na nej s hrôzou objavila glej, ktorý je na všetkých konárikoch. Čo s tým? Je možné ju ešte zachrániť? Ďakujem, Beata
Odpoveď:

 

Podľa jednoznačného opisu choroby sa jedná o glejotok spôsobený baktériou Pseudomonas, o ktorej sme bližšie písali tu. Toto ochorenie sa prejavuje na mladých výhonkoch glejovitým lesklým výtokom medovo-hnedej farby. Baktéria sa do vášho stromu dostala s najvyššou pravdepodobnosťou cez rany v kôre stromu, ktoré spôsobujú drevokazní škodcovia. Či sa už rozšírila do celého stromu ťažko povedať, rovnako ťažko sa i proti nej bojuje. 

Čo však môžete teraz na jeseň urobiť je postrek meďnatými prípravkami. Aplikujte ich v čase, keď začnú zo stromu opadávať listy. Postrek smiete zopakovať dvakrát po sebe s odstupom 7 až 10 dní. Dovtedy ešte môžete skúsiť zabojovať mechanickým zrezaním napadnutých častí konárov až do zdravého pletiva. A nezabudnite odstrániť opadané lístie, v ktorom pôvodca ochorenia s radosťou prezimuje. 

Mohlo by vás zaujímať:

Záhradkári! Tieto práce by ste mali stihnúť v septembri​

VIDEO : Ako režú marhule profesionáli! Robíte to tak aj vy?

Pravidelne zalievaná marhuľa vädne a má scvrknuté plody! Poznáme príčinu

 

 

Marián Komžík

Marián Komžík

Ovocná záhrada

  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady