01. júna 2018

Trend: Hľadáte alternatívu drevenej terasy? Vyskúšajte WPC dosky

Pri stavbe terás sa čoraz viac používajú WPC dosky, ako alternatíva k drevu. Čo treba zvážiť pri výbere a inštalácii tohto materiálu?

Autor: shutterstock.com

WPC je názov materiálu, z ktorého sa buduje čoraz viac terás. Za skratkou WPC sa ukrýva zmes drevených vlákien a plastov. Nejde však o úplnú náhradu dreva, ale o jednu z ďalších možností, ako si zaobstarať kvalitnú a trvácu podlahu podobnú drevu.

Na trhu je množstvo rôznych výrobkov WPC dosiek. Dovozom lacného tovaru s nízkou kvalitou z Ďalekého Východu však utrpela ich povesť. Z tohto dôvodu odporúčame obrátiť sa pri výbere dosiek na európskych značkových výrobcov, ktorý prikladajú veľký význam kvalite a trvanlivosti svojich výrobkov.

Prednosti WPC dosiek

Môžeme povedať, že vysokokvalitné WPC dosky sú v mnohých ohľadoch lepšie ako klasické drevené terasy. Skutočne dobré značkové produkty majú veľmi dlhú životnosť, čo môže určite konkurovať najodolnejším tropickým drevom. Navyše WPC dosky nie sú citlivé na nečistotu, vlhkosť a škrabance. Pokiaľ ide o stabilitu, dobré profily dutých komôr nie sú v žiadnom prípade kvalitou nižšie ako pevné WPC dosky.

Horná a spodná časť sú navzájom spojené niekoľkými vertikálnymi plastovými pásmi. Výhodou týchto dutých jadier je, že pri ich výrobe sa spotrebuje menšie množstvo materiálu a pri preprave a manipulácii s doskami sú oveľa ľahšie. Ďalším plusom je, že  do nich veľmi ľahko integrujete vykurovacie káble či LED reflektory.

Čistenie a starostlivosť

Ak vylejete na WPC dosky červené víno alebo kávu, škvrnu okamžite odstráňte vodou a jemným čistiacim prostriedkom. Určite nepoužívajte bieliace prostriedky. Pre trvalejšie škvrny sú na trhu dostať kúpiť aj špeciálne čistiace prostriedky.

Na väčšinu WPC dosiek nemusíte nanášať glazúru alebo olej na farebné osvieženie, ako je to v prípade drevenej palubovky. Hoci tieto dosky sa v priebehu rokov mierne zosvetlia, zostávajú vo vysokej farbe dokonca aj po rokoch, na rozdiel od dosiek z masívneho dreva, ktoré časom všetky zosivejú.

Čítajte tiež:

Pokladanie dosiek

WPC dosky sú v podstate opracované ako drevo, bez ohľadu na to, či ide o ľahké duté profily alebo ťažšie pevné dosky. Položenie terasy z WPC dosiek je zvyčajne jednoduchšie ako z masívneho dreva. Pomocou pílky alebo rezačky si ľahko pripravíte dosky v požadovanej dĺžke a potom ich postupne pripevňujte k nosnej konštrukcii.  Dosky sa zväčša upevňujú špeciálnymi sponovými systémami, takže na povrchu neostane stopa po žiadnych skrutkách. V závislosti od výrobcu sa ako nosná konštrukcia používajú hliníkové profily, drevo a špeciálne profily WPC.

Pri  inštalácii terasy z WPC dosiek vždy dodržujte pokyny výrobcu. Je veľmi dôležité zabezpečiť dobré vetranie konštrukcie ako aj dostatočné dilatačné spoje, pretože niektoré dosky sa môžu v teple rozpínať. Dodržujte to najmä v pozdĺžnom smere.

Viac o WPC doskách a drevených podlahách sa dočítate v novom špeciáli

V predaji od 4. júna!

V tomto článku sa zaoberáme terasa ...viac
Autor: Jana Komadelová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Trend: Hľadáte alternatívu drevenej terasy? Vyskúšajte WPC dosky
Jana Komadelová