05. decembra 2017

7 rád pre krásny vianočný stromček! S kúpou živého neotáľajte!

Bez nazdobeného spoločníka so žiarivými svetielkami, ozdobami a sladkosťami si sviatky nemožno ani len predstaviť. Aký je ten váš? Umelý, živý alebo ste už objavili čaro stromčeka v črepníku?

Ak plánujete živý vianočný stromček, tak je dobré zadovážiť si ho v predstihu a nekupovať stromček na poslednú chvíľu. Autor: profimedia.sk

Stromček v črepníku

Je z roka na rok obľúbenejší a zároveň je to tá najekonomickejšia a najekologickejšia možnosť. Ak sa oň dobre staráte môžete sa z neho tešiť na Vianoce rok čo rok a mimo sviatkov zažiari v záhrade, na balkóne či terase a aj keby vám prerástol „cez hlavu“ môžete ho jednoducho presadiť do exteriéru.

S nákupom neotáľajte

Ak plánujete živý vianočný stromček, tak je dobré zadovážiť si ho v predstihu a nekupovať stromček na poslednú chvíľu. Čím skôr ho pôjdete kúpiť, tým bude ponuka bohatšia a vy môžete vybrať ten najkrajší.

Rada k nákupu živého stromčeka

Je dôležité vyberať stromček, ktorý je voňavý, má ohybné vetvičky a ihličie sviežej zelenej farby. Ak takýto nájdete, jemne prejdite dlaňou po jeho vetvičke. Ihličie by malo ostať na konáriku. Ak opadáva, u vás doma bude opadávať ešte viac a vy sa radšej pozrite po inom stromčeku.

Vedeli ste, že…

Vianočný stromček sa na naše územie dostal až v 19. storočí. Predtým si Slovania zdobili svoje príbytky len vetvičkami ihličnanov. Vo svete však majú stromčeky už viac ako 400 ročnú históriu.

Nechajte ho aklimatizovať

Ďalším dôvod skoršieho nákupu je, že stromček je dobré pred umiestnením do vnútra pár dní otužiť v garáži alebo chladnej predsieni.

Obnovte rez

Po prinesení domov je vhodné obnoviť rez, aby mohol strom ľahšie prijímať vodu. Kmeň mu o pár centimetrov skráťte a zarovnajte.

Kontrolujte vodu

Stromčeku doprajte stojan s nádržkou na vodu, ktorú je potrebné počas sviatkov kontrolovať, aby jej mal stromček dostatok.

Správne miesto

Nedávajte stromček do blízkosti vykurovacieho zariadenia. Horúco vzduch mu nerobí dobre a rýchlejšie z neho opadá ihličie.

Autor: Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

4 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

7 rád pre krásny vianočný stromček! S kúpou živého neotáľajte!
Patrícia Poklembová