05. decembra 2019

HYGGE pre záhradkárov! Spoznajte dánsky recept na šťastie

Vonku je poriadna zima a vy ste sa boli práve poprechádzať v záhrade, aby ste ju skontrolovali? Pripravte si šálku horúceho čaju, prikryte sa dekou a v teple domova relaxujte. Aby vám bolo ešte príjemnejšie, ponúkame vám dánsky recept na šťastie.

Najdôležitejšie v ňom sú vzťahy s rodinou a priateľmi.Autor: shutterstock.com

Čo je to hygge?

Tento veľmi populárny dánsko-nórsky výraz je veľmi ťažké preložiť. Nepredstavuje totiž nič konkrétne. Mohli by sme však tvrdiť, že ide o pocit. Pocit útulnosti, pohody, bezpečia, keď sa cítite príjemne, vďačne a spokojne…

Hygge zasahuje do všetkých aspektov všedných dní a Dáni ho ako výraz používajú bežne. Najdôležitejšie v ňom sú vzťahy s rodinou a priateľmi.

Významnú časť tvorí príroda, v ktorej trávia veľa času a je pre nich inšpiráciou. Platí to tiež pre dánsky spôsob bývania, kde sa snažia preniesť do svojich domovov všetko prírodné prostredníctvom materiálov (dreva, kožušín…) či rastlín.

Neodmysliteľnou súčasťou sú preto izbové rastliny, ktoré doslova zázračne vedia zútulniť a rozžiariť každý priestor. V Dánsku sú v kurze také, ktoré sa tešia obľube aj u nás, ako napríklad tučnolist, brečtan, papraď, sansevieria či lopatkovec.

Podstatné je tiež osvetlenie, kde hrajú prím tlmené záblesky plamienkov kozuba či sviečok (Dáni sú najväčším spotrebiteľom vosku v Európe) alebo lampy s tienidlom.

Výnimkou nie je ani jedlo, zvlášť koláče a horúce nápoje, či jeho samotná príprava a konzumácia v milej spoločnosti. Odráža sa aj v obliekaní, kde preferujú pohodlné kúsky.

Keď sme sa v redakcii zamýšľali nad týmto trendom, zhodli sme sa na tom, že práve záhradkári majú k hygge veľmi blízko. Tešia sa aj z malých úspechov, malého kvietku, zo semienka, ktoré vyrastie, z domácej úrody, výroby džemov či možnosti podeliť sa o plody svojej práce.

Výhoda nad všetky výhody

Nie nadarmo platí, že najlepšie veci sú zadarmo. Je skvelé, že hygge si môže dovoliť úplne každý, pretože je založené na jednoduchosti a skromnosti. Pri vytváraní hygge nezáleží na tom, aké je ročné obdobie. Praktizuje sa každý deň počas celého roka vnútri aj vonku.

5 Hygge tipov do záhrady

1. - Rozžiarte tmavé kúty svetielkami, lampášikmi so sviečkami a užívajte si kúzelné osvetlenie.

2. - Tešte sa v okrasnej záhrade vôňou kvetín a prineste si z nich domov do vázy.

3. - Objavujte chuť zeleniny, ovocia a byliniek a pochutnajte si na nich s priateľmi priamo v záhrade. Určite zažijete príjemnú hygge atmosféru.

4. - Ak máte záhradu pri dome, zamyslite sa nad výhľadom z každého okna, ktoré smeruje do záhrady. Snažte sa, aby bol výhľad čo najkrajší. Aj to vyvolá príjemné pocity.

5. - Prilákajte do záhrady operence. Pripravte im vtáčiu búdku alebo kŕmidlá. Budú vás tešiť spevom a vy ich môžete z diaľky nerušene pozorovať.

Čítajte tiež: 

Autor: Lešková Patrícia
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

HYGGE pre záhradkárov! Spoznajte dánsky recept na šťastie
Lešková Patrícia