01. decembra 2019

Ako z rozprávky! Prekrásne farby do vašej záhrady prinesie táto drevina

Tvarom listov pripomína javor. V jeseni sa vyfarbujú do nádherných odtieňov, preto si tento strom v záhrade zaslúži exponované miesto a uplatní sa ako solitéra.

Tento strom môžete pestovať na celom našom území. Autor: profimedia.sk

Ambrovník styraxový

Listy s jemne zúbkatým okrajom na dlhých stopkách majú päť až sedem lalokov, sú aromatické a v jeseni sa ich zelená farba mení na žltočervenú, vínovočervenú až tmavopurpurovú, pričom všetky farby sa na jednom strome môžu vyskytovať naraz.  Keď listy opadnú, na konároch stromov starších ako dvadsaťpäť rokov ostávajú celú zimu visieť guľaté pichľavé plody, podobné ako má platan.

Vysoké stromy

Kvitne neskoro na jar od konca mája do konca júna. Kvety sú zelenožlté, drobné usporiadané do guľovitých hlávok. Jednoročné výhonky majú zelenú až hnedastú farbu, ktorá sa neskôr mení na sivohnedú.

Od druhého roka sa na konárikoch vytvárajú nápadné korkovité hrebene. Drsná borka je rozpraskaná na malé hranaté políčka. Stromy spočiatku tvoria kužeľovité koruny, ktoré sa vekom menia na guľovité. Dorastajú do výšky dvadsať i viac metrov, vyšľachtené odrody sú nižšie.

Drevo a živica

Stromy sa môžu dožiť až tristo rokov. Ich drevo je tvrdé, ťažké, s bieloružovým jadrom zafarbeným do rôznych odtieňov červenohnedej farby. Podobá sa na čerešňové drevo. Využíva sa v nábytkárskom priemysle, stavebníctve, ako aj na výrobu papiera.

Drevo aj plody ambrovníka produkujú veľké množstvo cennej živice (styrax), ktorá sa v minulosti používala na výrobu žuvačiek. Po poškodení alebo narezaní kmeňa vyteká hustá žltkastá šťava, ktorá postupne tuhne a pôsobením tepla opäť zmäkne.  Uplatňuje sa vo farmácii, parfumérii, pri príprave sladkostí či pečiva.

Odoláva mrazom

Ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua) pochádza zo Severnej a Strednej Ameriky a vďaka výraznému jesennému sfarbeniu listov, korkovitým konárom, ale aj celkovému vzhľadu čoraz častejšie nachádza uplatnenie aj v našich záhradách. Pestovať sa dá na celom našom území, len v oblastiach, kde klesajú teploty pod -26 °C, ho treba vysadiť na chránené miesto. Ochranu pred mrazom potrebujú aj mladé stromy.

Pôda by mala byť kyslá, priepustná a výživná. Odporúča sa pôdu nastlať, hoci po zakorenení dobre znáša občasný letný nedostatok vlahy, podobne ako krátkodobé zamokrenie. Vyberte mu stanovište s dostatkom slnka. Prvé tri roky stromčeky vyžadujú nielen zimnú ochranu, ale aj oporu, aby kmeň rástol vzpriamene. Koreňový systém je bohatý, preto strom potrebuje okolo seba dostatok miesta. Priestor mu doprajte aj preto, aby naplno vynikla jeho krása.

TOP odrody

‘Albomarginata Manon’

‘Aurea’

‘Burgundy’

‘Gum Ball’

Čítajte tiež: 

Autor: Ačová Danka
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ako z rozprávky! Prekrásne farby do vašej záhrady prinesie táto drevina
Ačová Danka