21. novembra 2019

Jalovec ozdobí záhradu, no je i nenahraditeľným korením

Borievka, ľudovo známa ako jalovec, je obľúbeným ihličnanom, ktorý sa často nachádza ako ozdoba v záhrade. Ponúka nie len svoj okrasný vzhľad, ale aj chutné a liečivé plody.

Borievky nájdete na slnečných kamenistých svahoch.Autor: Pinterest

Borievka obyčajná (Juniperus communis) je stále zelený ker z čeľade cyprusovitých, ktorá má charakteristickú vôňu a sivastú kôru a sivozelené ihličie. Jeho ihlice sú tuhé a pichľavé. Plodmi sú malé guľaté bobule – borievky. Prvý rok sú zelené, na druhý rok sa sfarbujú do fialovo-modra, niektoré sú až čierne.

Ak sa ju rozhodnete pestovať vo svojej okrasnej záhrade, celoročne vám ju bude skrášľovať. Ďalšou jej výhodou je nenáročnosť jej pestovania. Vo všeobecnosti platí, že borievka potrebuje najmä priepustnú pôdu. Na to aby sa jej darilo, jej vyberte slnečné stanovište. Aby sa po vysadení dobre ujala, doprajte jej v prvom roku po vysadení dostatočnú zálievku. Nemá problém s chladným počasím, radí sa medzi rastlinstvo mierneho až studeného pásma.

Borievka dodá vašej záhrade nielen pekný vzhľad, ale aj príjemnú živicovú vôňu. A to nie je všetko, pretože mať borievku v záhrade sa určite oplatí. Tento ker kvitne zväčša od apríla do mája, jeho plody sa zbierajú od septembra do novembra. Zrelé plody sú tie, ktoré sú poddajné a dajú sa stlačiť a rozmliaždiť medzi prstami.

Plody sa oplatí aj sušiť, aby ste mali zásoby. Sušte pri teplote maximálne 35 – 40 °C.

Ako korenina

Mnohí si bez jalovca silvestrovskú kapustnicu nevedia predstaviť. Je vyhľadávanou koreninou k divine či do omáčok. Na dochucovanie jedál sa využíva už od nepamäti. Môže byť mletá alebo v celku.

Ako liečivka

Obsahuje silice, flavonoidy, fytocín a v neposlednom rade juniperín. Sú zdrojom vitanímu C, čím tiež napomáhajú k zdravému vzhľadu pokožky. Plody borievky majú priaznivý účinok na močové cesty a sú močopudné. Ich konzumácia sa odporúča pri zápaloch obličiek, no rozhodne nie pri chronických zápaloch či dne. Podporujú látkovú výmenu, liečia ochorenia žalúdka a čriev, hemoroidoch, zároveň pri dýchacích ťažkostiach. Borievky sa odporúčajú jesť aj pri nepravidelnej menštruácií. Jalovec dokonca podporuje chuť do jedla. Z plodov borievky sa vyrába čaj, tinktúra, olej, obklady a zápar. Neodporúčajú sa konzumovať tehotným ženám, pretože zamestnávajú obličky.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme borievka ...viac
Autor: Sedláčková Soňa
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jalovec ozdobí záhradu, no je i nenahraditeľným korením
Sedláčková Soňa