09. septembra 2018

Krásne po celý rok! Poradíme, na čo myslieť pri výbere ihličnanov

Okrem kvetov a krov do okrasných záhrad neodmysliteľne patria aj stromy. Často sa vysádzajú po obvode záhrady, využiť sa však dajú ako solitéry, najčastejšie v trávniku. Pozornosť budeme venovať ihličnatým stromom. 

Autor: Profimedia

Vari najväčšia výhoda ihličnanov je to, že z nich ihlice neopadávajú a svoju zelenú farbu si zachovávajú aj cez zimu; stromy sú teda počas celého roka rovnaké. Existuje, pravdaže, niekoľko výnimiek – opadavých ihličnanov.

Potvrdzujú pravidlá

Medzi najznámejšie opadavé ihličnany patria smrekovce (Larix), ktoré rastú aj v našich lesoch. Stretnúť sa môžeme aj s tisovcom (Taxodium), metasekvojou (Metasequoia), pasmrekovcom (Pseudolarix) a ginkom (Ginkgo). Ihlice na týchto drevinách sú svetlejšej zelenej farby a koruny majú ľahšiu stavbu koruny.

Všetky ostatné ihličnany aj v čase vegetačného pokoja osviežujú záhrady konármi pokrytými ihlicami, ktoré majú rôzne odtiene zelenej farby v závislosti od druhu a odrody. Neznamená to však, že ihličnany svoje ihlice vôbec neobmieňajú. Nerobia to však naraz a pravidelne každý rok ako listnáče, ale raz za šesť, deväť, či dokonca až dvanásť rokov. Ich výmena prebieha postupne, takže je takmer nepostrehnuteľná.

Voľte s rozvahou

Podobne ako pri výbere listnatých stromov aj pri výbere ihličnanov berieme do úvahy najmä veľkosť stromu, na akú dorastie v dospelosti. Dôležité je preštudovať si literatúru, aby sme o niekoľko rokov neboli prekvapení, na akého obra sa nám zmenila tá niekoľkocentimetrová nenápadná sadenička, čo sme si kúpili...

Výber je bohatý

Dnes predajne ponúkajú stovky odrôd, ktoré sa od seba líšia nielen veľkosťou – od zakrpatených a nízkych foriem až po tie najmohutnejšie, ale aj farbou ihlíc. Už dávno totiž neplatí, že ihličnany sú len zelené. Existujú odrody so zlatistými či bronzovými ihlicami, ale aj s rôznymi odtieňmi modrozelenej alebo modrej farby ihlíc i šupín, ktoré majú napríklad tuje.

Pri výbere prihliadame aj na nároky stromov na pôdu, svetlo, ošetrovanie či citlivosť na mráz, aby sme im v záhrade vedeli vytvoriť tie najvhodnejšie podmienky. Určite nič nepokazíme, ak si vyberieme z množstva odrôd ihličnanov, ktoré rastú v našich lesoch, ako sú jedle, borovice a smreky. Pri tých exotickejších musíme dávať pozor najmä na to, či znesú aj naše zimy, to znamená teploty aj pod -20 °C. 

Čítajte tiež: 

Autor: Danka Ačová, Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

10 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Krásne po celý rok! Poradíme, na čo myslieť pri výbere ihličnanov
Danka Ačová
Patrícia Poklembová