19.01.2019
Prihlásenie Registrácia

Ospravedlňte prosím možnú dočasnú nefunkčnosť Záhradkára, práve pre Vás spúšťame novú verziu stránok.

 
 • Poslať e-mailom
 • Vytlačiť
 • Napíšte nám

Na tvarovanie drevín stačia nožnice

24. júna 2011, 07:00

Začiatok a koniec školských prázdnin je optimálny čas na rez živých plotov. Môžete ich teda tvarovať už tento víkend.

Živé ploty aj tvarované solitéry sa väčšinou režú dvakrát do roka. Dôležité je zvoliť si správny čas. Ak by ste rastliny rezali príliš skoro, silno vyženú nové výhonky. Naopak, ak ich budete rezať neskoro, spodné listy budú dlho zatienené, menej odolné proti slnečným lúčom a pôvodný tvar by sa mohol ťažko obnovovať. Pri väčšine druhov platí pravidlo, že rez sa robí na začiatku a na konci letných prázdnin. Výnimka je krušpán, ktorý sa reže až trikrát.

Nové výhonky vyháňa skoro na jar, preto ho môžete tvarovať už v máji a podľa podmienok a rýchlosti rastu je potrebný ešte druhý a tretí rez. Opak je borovica. Ak sa ju rozhodnete pestovať a tvarovať, vhodné obdobie na rez je veľmi krátke. Zvyčajne je to na konci mája, keď sa konáre režú na požadovanú dĺžku alebo predtým, ako nové ihličie dosiahne konečnú veľkosť.

Pre začiatočníkov

Ak s tvarovaním drevín ešte nemáte skúsenosti, nezačnite hneď s náročnými tvarmi. Vyberte si niečo jednoduché, napríklad guľu, kocku alebo ihlan. Veľmi dobrá pomôcka sú šablóny.

Môžete si ich vyrobiť aj sami a dreviny tvarovať podľa nich. Zaujímavé tvary v podobe zajačikov, vtáčikov alebo iné predávajú bežne v záhradných centrách. Používajú sa jednoducho, iba sa pripevnia na rastlinu alebo zapichnú do pôdy a prerastajúce výhonky sa odrežú. Šablóna sa väčšinou neodstraňuje a ponecháva sa na rastline.

Rady a tipy pri tvarovaní

 • Rastliny netvarujte počas dňa so silným slnečným žiarením. Listy, ktoré boli zatienené, sú citlivé a mohli by sa spáliť. Na rez si vyberte radšej deň, keď je pod mrakom.
 • Druhy s väčšími listami, ako je napríklad vavrínovec, majú po reze plotostrihom nepekné zaschnuté konce listov. Tento problém môžete vyriešiť tak, že každý konárik budete rezať samostatne.
 • Na živé ploty a veľké solitéry pravidelných tvarov použite plotostrihy. Na menšie dreviny a náročnejšie tvary sú vhodnejšie nožnice.
 • Silné zásahy, ako je výchovný a tvarovací rez, je najlepšie robiť skoro na jar, v marci, prípadne v apríli.
 • Na čerstvé väčšie rany použite balzam, podporuje tvorbu hojivého pletiva. Staršie a zaschnuté rany už nezatierajte, lebo hojivé pletivo by zvlhlo a mohlo by dôjsť k hnilobným procesom. Ihličnany nie je potrebné po reze ošetriť.
Autor: Plus JEDEN DEŇ/LUCIA HORELIČANOVÁ • Poslať e-mailom
 • Vytlačiť
 • Napíšte nám

 


Čakajte prosím Váša požiadavka sa spracuváva.

Zuzana HlúchováRada na dnes 19.01.2019

od Zuzany Hlúchovej redaktorky Záhradkára

Po Ut St Št Pi So Ne
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Viac

Lunárny kalendár

Signalizačná správa

Aktuálna signalizačná správa z ÚKSÚPViac

Novinky zo SZZ

NOVINKY
zo Slovenského zväzu záhradkárov
Viac
Pošlite nám tip

Pestovateľské úspechy čitateľky Marty

Váš tip

Máte peknú záhradu? Urodilo sa vám na záhrade niečo neobvyklé? Darí sa vašim rastlinkám? Pošlite nám fotku, pár slov a kontakt na seba!