31. decembra 2019

Ponúka toľko možností a výhod! Táto krásna drevina je takmer ideálnou voľbou do vašej záhrady

Potrebujete do záhrady nenáročný, univerzálny a zároveň pekný ker, ktorý sa dá využiť do kvetinového záhona, do skalky či do živého plota? K takým určite patrí dráč.

Plody na kríčkoch vydržia dlho do zimy. Ich krásu podčiarkne námraza a inovať. Autor: Mak Media Agency

Pichľavé kríčky 

Trochu neprávom sa na dráče v okrasných záhradách často zabúda. Najviac od ich použitia zrejme odrádza to, že majú ostré tŕne. Tento fakt sa však dá využiť ako účinná ochrana pred zverou.

Kríčky, naopak, s obľubou vyhľadávajú vtáky, lebo im slúžia ako miesto na stavbu hniezd, v ktorých sú vajíčka a mláďatá v bezpečí najmä pred hladnými túlavými mačkami a bobule sú pre ne zdrojom potravy. Kvety dráčov lákajú hmyz, ktorému poskytujú množstvo peľu a nektáru.

Množstvo druhov

Rod dráč (Berberis) zahŕňa 450 až 500 druhov opadavých, poloopadavých či vždyzelených kríčkov vysokých 0,5 až 5 metrov.

Listy v závislosti od druhu sú dlhé 1 až 10 cm, jednoduché, celookrajové alebo s ostnatými okrajmi. Opadavým druhom sa listy v jeseni nádherne sfarbujú, vždyzelené druhy majú listy na spodnej strane biele, čo pôsobí veľmi atraktívne. Krásne vyzerajú aj v zime, keď ich obalí inovať.

Kvety vyrastajú jednotlivo alebo v strapcoch až po 20 kvetov, sú žlté, prípadne oranžové, veľké 3 až 6 mm. Majú po šesť kališných a okvetných lístkov.
Spomínané tŕne sú dlhé 3 až 30 mm. Plodom je malá podlhovastá alebo okrúhla bobuľa dlhá 5 až 15 mm. Zrelé sú sfarbené do sýtočervenej či tmavomodrej až čiernej farby s voskovitým povrchom.

Pestovateľské podmienky

Dráče patria medzi dlhoveké dreviny, ktorá nielen znášajú znečistené ovzdušie miest, ale dobre odolávajú náporom vetra i nedostatku vlahy.

Opadavé druhy nie sú náročné na živiny, vlahu ani polohu, darí sa im v každej priepustnej pôde, znesú slnečné stanovište aj polotieň. Farebné odrody potrebujú viac slnka, aby sa pekne vyfarbili. Zato žltolisté dráče vysaďte do polotieňa až tieňa, lebo na slnku, naopak, svoju farbu strácajú.

Poloopadavé a vždyzelené druhy majú radšej polotieň a humóznejšiu pôdu, pričom im priame slnko neprospieva hlavne v zime – poškodzuje ich drevo. Naopak, ak namrznú a zrežete ich až do živého dreva, dobre obrastajú. V prípade, že neopadavý či poloopadavý mladý ker opadá, nič sa nestane. Na jar listy určite znova vyrastú.

Nejedlé i jedlé plody

K nevýhodám dráčov patrí ich rez, ktorý sa musí vykonávať v pevných rukaviciach nielen pre tŕne, ale aj toxíny, ktoré sa nachádzajú v celej rastline aj v plodoch.

Plody niektorých druhov sú však jedlé. Napríklad plody dráča obyčajného (Berberis vulgaris), ktorý rastie v našej prírode, majú vysoký obsah vitamínu C, jedlé sú aj bobuľky Berberis microphylla, B. heterophylla a B. darwinii. Keďže sa však z tŕnitých výhonkov ťažko oberajú, konzumujú ich najmä vtáky.

Autor: Ačová Danka
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ponúka toľko možností a výhod! Táto krásna drevina je takmer ideálnou voľbou do vašej záhrady
Ačová Danka