21. júla 2019

Popínavka k pergole či k múru? Nenáročná akébia očarí podmanivými kvetmi

Potrebujete zakryť nevzhľadný múr či plot alebo rozmýšľate, čo vysadiť k besiedke, prípadne k pergole? Vyskúšajte akébiu, nenáročnú ovíjavú lianu so zaujímavými voňavými kvetmi

Nenáročná popínavá drevina do vašej záhrady Autor: profimedia.sk

Veľmi rýchlo rastie a jej výhonky dosahujú až desaťmetrovú dĺžku. Akébia päťpočetná (Akebia quinata) je najodolnejší z piatich druhov, ktoré patria do rodu drevín pochádzajúcich z Japonska a Číny. Táto atraktívna opadavá rastlina zaujme jemnými päťpočetnými listami na dlhých stopkách, tmavofialovými kvetmi netypického tvaru, ale aj plodmi, ktoré trochu pripomínajú uhorky. Treba však povedať, že u nás sa objavujú pomerne vzácne. Niektorí predajcovia akébiu ponúkajú pod názvom čokoládové víno alebo čokoládový banán, podľa vône kvetov a chuti plodov.

Ako ju pestovať?

Dobre znáša teploty až do -20 °C, ale odporúča sa vysadiť ju na chránené miesto a mladé rastliny na zimu zakryť. Vyhovuje jej bežná záhradná zemina a slnečné, prípadne polotienisté stanovište. Vysadiť ju môžete k akejkoľvek drevenej alebo drôtenej opore, výborne sa bude ovíjať okolo starého stromu, prípadne ju nechajte plaziť sa po zemi ako pôdopokryvnú rastlinu. Počas vegetácie, do konca augusta, prihnojujte plným hnojivom. Rez nevyžaduje.

Rozmnožiť si ju môžete na jeseň semenami, v lete odrezkami, koreňovými odrezkami alebo potápaním jednoročných výhonkov. U nás netrpí chorobami ani škodcami. Zaujímavosťou je, že v miernych zimách svetlozelené lesklé listy ostávajú na rastline, neopadávajú.

Kvety a plody

Akébie sú jednodomé rastliny, ale na vývin plodov je potrebné opeľovanie medzi rastlinami. V našich podmienkach sa odporúča umelé opeľovanie. Kvety sa objavujú v máji zároveň s listami, sú obojpohlavné a usporiadané do strapcov. Jeden veľký samičí kvet tmavšej hnedočervenej farby má pri sebe sedem malých samčích kvetov svetlejšej purpurovej farby. Voňajú podobne ako agát. Plody, bobule u nás dozrievajú v septembri až októbri, majú ružovú až fialovozelenú farbu, sú asi 10 cm dlhé, 3 cm široké a tvarom trochu pripomínajú uhorku. Sú jedlé a keď sú zrelé, tak sa pozdĺžne otvárajú. Biela dužina obsahuje množstvo čiernych lesklých semienok. Rodiť začína asi päťročná rastlina.

Zdravotné účinky

Akébia sa hojne využíva v tradičnej čínskej medicíne. Výhonky, korene aj plody sú účinné pri rôznych zápaloch, plesňových a bakteriálnych ochoreniach, pri horúčkach, pôsobia ako analgetikum, podporujú trávenie a využívajú sa aj ako podporný prostriedok pri liečbe rakoviny. Plody akébie sa uplatňujú aj v gastronómii. Sladkastá dužina sa konzumuje s citrónovou šťavou, oplodie horkastej chuti sa smaží a používa ako príloha, mladé výhonky sa pridávajú do šalátov, listy sa využívajú na prípravu čaju. Z pružných výhonkov sa pletú košíky a iné predmety.

Čítajte tiež:

Autor: Danka Ačová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Popínavka k pergole či k múru? Nenáročná akébia očarí podmanivými kvetmi
Danka Ačová