04. februára 2019

Super TIP pre odvážnych záhradkárov: Pestujte s nami ihličnany zo semien

V prírode sa rastliny najčastejšie šíria prostredníctvom semien. Každý druh má osvedčenú taktiku, pričom je naviazaný na prostredie, v ktorom sa vyvinul.

Borovica lesnáAutor: profimedia.sk

Najjednoduchšie je získať semenáčiky drevín, čo klíčia krátko po vysiatí, ako sú  borovice s malými semenami, jedle, smreky, smrekovce, tsugy či tuje. Druhy, ktorých semená sú v dužine, ako má borievka, alebo v tvrdom obale, ako je to pri tise po úplnom dozretí preliehajú. Znamená to, že po vysiatí klíčia až o rok, niekedy aj neskôr. Počas tohto obdobia by pôda nemala celkom vyschnúť.

Správny substrát

Dreviny v prírode často rastú v symbióze s pôdnymi hubami či baktériami. V  skleníku alebo byte takéto podmienky nedosiahnete, preto je ako výsevný substrát ideálne zvoliť nie klasickú zeminu, ale sterilný materiál, napríklad čistý agroperlit.

Vysievanie krok za krokom

Semená drevín vysievajte vo februári až marci, keď sú už dlhšie dni a dostatok prirodzeného svetla. Výsevná nádoba musí mať na dne otvory na odtok prebytočnej vody, preto nesmie chýbať podmiska.

Pri menších semenách, ako má borovica sosna, smrek, smrekovec, či tuja, stačí výsevná nádoba s hĺbkou 6-7 cm.

  • Perlit nasypte do väčšej nádoby, výdatne zalejte a premiešajte. Až takto pripravený ho naplňte do 2/3 výsevnej misky a mierne utlačte.
  • Semená bez krídiel môžete pred siatím namočiť do roztoku manganistanu draselného – hypermangánu, ktorý zničí zárodky plesní, húb a pôsobí aj ako stimulátor klíčenia.
  • Semienka rozložte na povrch perlitu rovnomerne tak, aby mali dostatok priestoru na rast, najlepšie 2-3 cm od seba. Zasypte ich asi centimetrovou vrstvou perlitu, pri väčších semenách, ako má napríklad jedľa alebo céder, môže byť vrstva hrubšia, aby sa korienky aj so semienkom pri raste nedvíhali nad povrch, ale celé pekne zakorenili.
  • Takto pripravené výsevy zľahka zalejte a kým semená asi do dvoch týždňov začnú klíčiť, prikryte ich sklom. Udrží vlhkosť i teplotu vhodnú na rast.

Svetlo a voda

Misky s výsevmi umiestnite na svetlé miesto – okno orientované na východ, juh alebo západ, do zimnej záhrady alebo skleníka s teplotou 17-22 °C. Môže sa stať, že prázdne semienka sfarbia perlit dohneda. Ak sa objaví pleseň, hneď ju odstráňte, aby ste zabránili šíreniu infekcie. Keď semienka začnú klíčiť, odložte sklo a perlit udržiavajte mierne vlhký. Zalejte vtedy, keď zrnká perlitu začnú po jemnom fúknutí „lietať‟.

V tomto článku sa zaoberáme ihličnany ...viac vysievanie ...viac
Autor: Lucia Sedláček Harničárová, Vladimír Ježovič
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Super TIP pre odvážnych záhradkárov: Pestujte s nami ihličnany zo semien
Lucia Sedláček Harničárová
Vladimír Ježovič