03. decembra 2019

Tieto kry sa postarajú o stravu operencov po celú zimu

Vtáky nám robia spoločnosť v meste i na dedine. Spríjemňujú nám spevom skoré jarné ráno i pobyt v horách. Ihrajú rozličnými farbami a sú pre nás aj užitočné. Prirodzenou cestou zbavujú prírodu hmyzu, pretože patrí do ich jedálneho lístka. V zime majú nedostatok potravy, ktorú by sme im mali kompenzovať.

Potrava pre vtákov im pomôže ľahšie prekonať mrazivé dni.Autor: profimedia.sk

Vtáctvo prikrmujte výhradne mimo vegetáciu, keď nemajú dostatok zdrojov potravy. Dajte si pozor na ľudskú stravu, tá je pre ne škodlivá. Obsahuje soľ a korenie, ktoré im zaručene do bruška nepatrí. Okrem ťažkostí pri trávení by mohlo dôjsť k uhynutiu. Najlepší zdroj potravy sú plody, ktoré nájdu v prírode. A vy im v tom môžete pomôcť tak, že ich zakomponujete do svojej záhrady. V zime sa budete kochať ako im bude chutiť. Druhy opísané nižšie chutia najmä drozdom, hýlom a červienkam. Okrem toho nechajte na stromoch v ovocnej záhrade niekoľko plodov, vtáčiky ich zužitkujú. Sýkorkám a brhlíkom môžete do kŕmidla nasypať nelúpanú slnečnicu. Malým vtáčikom zapasuje najlepšie mak, ľanové semienka či nesolené a nepražené orechy. Vrabce a pinky si pochutia na ovose, pšenici, prose a iných obilninách.

Jarabina vtáčia

Je na pôdu veľmi nenáročná, darí sa jej v pôde ílovitej, kamenistej i piesočnatej. Strom jarabiny sa vyznačuje vysokou dlhovekosťou, niekedy vás môže v záhrade sprevádzať aj 80 rokov. Potrebuje na to stanovište dostatočne vlhké a slnečné. Začiatkom leta jarabina kvitne bielymi zapáchajúcimi kvetmi, ktoré sa do jesene premenia na atraktívne drobné malvice. Pre nás sú, ale v surovom stave nepožívateľné, pretože sú jedovaté. Na druhú stranu vtákom neškodia, takže ak sa pre ňu rozhodnete, určite im pomôžete. O jarabine je aj známy fakt, že je bohatým zdrojom vitamínu C, a rovnako aj to, že po tepelnom spracovaní plodov sa toxicita vytráca. Pre prípad, že sa bojíte či skôr máte rešpekt, vysaďte si jedlú jarabinu a podeľte sa s vtákmi o úrodu.

O využití a pestovaní jarabiny sa dozviete viac tu.

Predchádzajúca strana 1 / 7 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Tieto kry sa postarajú o stravu operencov po celú zimu
Szabóová Jarmila