29. septembra 2019

Toto ste o aralke netušili! Vďaka tejto vlastnosti ju budete chcieť mať v záhrade aj vy

Chcete mať v záhrade impozantný strom, o ktorý sa netreba starať? Týmto požiadavkám určite vyhovuje aralka, ktorá vás upúta na prvý pohľad. Okrem toho vás prekvapí ešte viac! Čítajte a dozviete sa, prečo je tak cenená.

Aralka vysoká znesie mrazy až do -30 °C. Okrem toho má jednu úžasnú vlastnosť, ktorá z nej robí hotovú vzácnosť. Autor: Profimedia.sk

Do rodu aralka patrí niekoľko desiatok druhov, u nás sa ako s raritou môžete stretnúť s aralkou vysokou (Aralia elata), ktorá pochádza z Ďalekého východu. Už z diaľky zaujme svojím vzhľadom, lebo trochu pripomína palmu. Je to pomaly rastúci strom, ktorý sa málo rozkonáruje a dorastá do výšky asi troch metrov. Opadavé listy sú veľmi veľké, dlhé meter, prípadne aj viac, ktoré na mladších stromoch vyrastajú z hlavného kmeňa.

Sú dva- až trikrát perovito zložené a skladajú sa z asi osemdesiatich vajcovitých, zašpicatených lístkov so zúbkatým okrajom. Majú dĺžku 18 a šírku približne 8 centimetrov. Na spodnej strane sú svetlozelené až strieborné, lícová strana má zelenú farbu strednej sýtosti a v závislosti od odrody máva biele alebo žlté škvrny. Listy sú uložené nad sebou a vytvárajú zaujímavý etážovitý efekt. Kmeň aj konáre sú porastené hustými, veľkými a ostrými tŕňmi.

Poteší kvetmi 

Od júla do septembra sa na drevine objavujú mohutné súkvetia – metliny drobných krémovobielych kvietkov, ktoré vyrastajú zo stredu listovej ružice. Pôsobia veľmi mohutne, lebo naraz vyrastá päť až osem súkvetí s dĺžkou okolo pol metra.

Kvety sú samoopelivé, obojpohlavné, so zeleným kalichom. Ak dozrejú, zmenia sa na strapec tmavých plodov, ktoré s obľubou vyhľadávajú vtáky. Na jeseň sú stromy atraktívne krásne vyfarbenými listami, ktoré majú žltú, oranžovú až vínovočervenú farbu.

Pestovateľské podmienky

Aralka nie je náročná na pôdu. Znesie ľahkú i ťažšiu pôdu, kyslú aj zásaditú, no v kyslejšej sa krajšie vyfarbujú listy na jeseň. Prežije aj kratšie obdobie sucha, no je lepšie, ak je pôda rovnomerne vlhká. Neznáša však premokrenie. Pri dlhotrvajúcich dažďoch sa môže stať, že zhodí listy, ktoré po čase znova narastú. Mladým stromom vyhovuje polotieň, v prvých rokoch po výsadbe je vhodné kmeň obaliť (napríklad bublinkovou fóliou), aby nadzemná časť nevymrzla. Starším stromom sa darí na slnečnom stanovišti.

Ak chcete aralku tvarovať, najlepšie obdobie na rez je jar pred pučaním stromu, najneskôr do začiatku leta. Rastlinu nenapádajú choroby ani škodce a je úplne mrazuvzdorná, znáša aj mrazy pod -30 °C. Stromy sa dožívajú 25 až 40 rokov. Majú bohatý koreňový systém, ktorý má dĺžku 3 až 5 metrov, a je radiálne rozložený nízko pod úrovňou pôdy. Povrch koreňov je hnedý, na reze biely.

Na fotografii: Aralia elata 'Variegata'

Rozmnožovanie

Aralka sa dá jednoducho rozmnožiť koreňovými odrezkami, ktoré majú veľké množstvo púčikov, z ktorých môžu vyrásť nové rastliny. Na rozmnožovanie sú vhodné odrezky s priemerom 1 až 3 centimetre a dĺžkou 10 až 30 cm. Ďalší spôsob je rozmnožovanie semenami, no je to spôsob zložitejší z dôvodu, že v našich podmienkach semená obyčajne nedozrejú a navyše musia prejsť obdobím stratifikácie minimálne 60 dní. 

Spoznajte jej liečivé účinky 

Korene aralky majú podobné účinky ako známy ženšen. Zberajú sa z 5- až 15-ročných rastlín. Korene s priemerom 1 cm sa narežú na kúsky dlhé asi 8 cm a dajú sa sušiť. Na liečenie sa korene používajú vo forme odvaru alebo liehovej tinktúry. Zvyšujú odolnosť organizmu, fyzickú a psychickú aktivitu, znižujú pocit únavy aj hladinu cholesterolu a cukru.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme liečivé rastliny ...viac
Autor: Danka Ačová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Toto ste o aralke netušili! Vďaka tejto vlastnosti ju budete chcieť mať v záhrade aj vy
Danka Ačová