25. mája 2019

Všetko o pestovaní: Kalikant rozvonia záhradu a očarí kvetmi

Kalikant floridský je nádherná drevina, ktorá poteší nielen vaše oči. Kvety, listy, dokonca aj korene totiž vylučujú nádhernú ovocnú vôňu.

Calycanthus floridusAutor: profimedia.sk

Počas letných dní je jeho vôňa taká intenzívna, že ju zacítite na vzdialenosť niekoľkých metrov. Preto ak si ju chcete skutočne užiť, vysaďte kalikant čo najbližšie k domu, terase alebo k miestu, kde najčastejšie sedávate. Kvety najintenzívnejšie voňajú podvečer.

Umiestnenie v záhrade

Vysaďte ho na slnečné alebo mierne zatienené miesto, aby bol chránený pred silnými zimnými vetrami. Inak je mrazuvzdorný a prežije aj mrazy - 26°C, dokonca i vyššie. Napriek tomu sa odporúča okolo mladších rastlín nastlať rohože prípadne čečinu, aby sa ochránili korene pred vymrznutím. Hoci kalikant nevyžaduje takmer nijakú údržbu, v prvých niekoľkých rokoch je vhodné v marci ho zrezať. Bude tak mať kompaktnejší rast a neskôr si sám udrží pekný tvar a pravidelné olistenie. Na starších rastlinách stačí odstraňovať križujúce sa, poškodené a uschnuté výhonky.

Správna starostlivosť

Vyžaduje úrodnú vlhkú pôdu s prídavkom zrelého kompostu. Pri výsadbe dbajte na to, aby pôda bola vlhká, lebo v suchu zle rastie. Rovnako však neznáša ani premokrený substrát. Ak pôdu okolo kmeňa zakryjete nástielkou, zabránite nielen rastu buriny, ale udržíte rovnomernú vlhkosť.

Tento opadavý pomaly rastúci ker dorastá do výšky asi dva metre a do šírky jeden a pol metra. Na slnečnom stanovišti sú rastliny krajšie a bohatšie kvitnú, v horších svetelných podmienkach sa veľmi vyťahujú.

Ich ozdobou sú kvety, ktoré vyrastajú jednotlivo na koncoch bočných konárikov. Majú zaujímavú vôňu, farbu i tvar. Vôňa niekomu pripomína jahody, inému banány alebo ananás. Tvarom sa zasa podobajú na kvety magnólie, ale nakoľko sa objavujú až po listoch, sú menej nápadné. Môžu byť až 5 cm veľké. Skladajú sa z viacerých lupienkov, ktorých počet sa pohybuje od 15 do 30. Sú vínovočervenej až červenohnedej farby, čo závisí od odrody, ale aj umiestnenia či kvality pôdy. Prvé kvety sa môžu otvárať už koncom mája, ale hlavné obdobie kvitnutia je na prelome júna a júla. Kvitnutie pretrváva až do augusta. 

Pekné sú aj listy, ktoré sú podlhovasté, 5 až 12 cm dlhé. Na jar sú svetlozelené a tento odtieň si udržujú pomerne dlho. Vrchná strana listov je mierne lesklá, na rube  sú listy sivozelené a chlpaté. Krásne sú aj na jeseň, keď sa sfarbujú dožlta. Výnimočne sa na kríčkoch koncom augusta môžu objaviť plody – nažky zelenej farby, ktoré sa počas zrenia sfarbujú do vínovočervenej až hnedej farby.

Poteší odolnosťou 

Kalikant je odolný proti chorobám a škodcom a nenapádajú ho ani hraboše, ktoré odpudzuje jeho vôňa. Najkrajšie vynikne zasadaný ako solitéra, ideálnymi spoločníkmi sú nižšie, kry, trvalky či paprade.

VIZITKA RASTLINY

Názov: kalikant floridský (Calycanthus floridus)

Vzhľad: opadavý ker

Kvety: vínovočervené, biele

Listy: oválne,  mierne lesklé

Plody: nažky

Čítajte tiež: 

Autor: Danka Ačová, Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Všetko o pestovaní: Kalikant rozvonia záhradu a očarí kvetmi
Danka Ačová
Patrícia Poklembová