03. mája 2019

Vyberajte z množstva druhov krásnej kaliny! Na jar ponúkne voňavé kvety a v jeseni farebné listy

V množstve okrasných krov sa kaliny trochu neprávom strácajú. Sú totiž nádherné v čase kvitnutia, v lete zaujmú mnohotvárnosťou opadavých či vždyzelených listov a v jeseni záhradu prežiaria farebným lístím a plodmi. Môžete si vybrať z desiatok druhov.

Kalina japonská tvorí nádherné kryAutor: Mak Media Agency

Bohaté súkvetia kalín trochu pripomínajú hortenzie, väčšinou sú biele, existujú však aj ružovokvitnúce druhy a odrody. Kry sa výborne hodia do voľne rastúcich živých plotov, na zakrytie nepekných miest v záhrade alebo ako nápadné solitéry. Sú vhodné nielen do väčších záhrad, ale uplatnia sa aj na menšom priestore či dokonca v nádobe. Keďže dobre znášajú znečistené prostredie, darí sa im v mestských záhradách. Naše zimy zvládajú bez problémov.

Kvitnúce začiatkom leta

Väčšina približne z dvesto druhov pochádza z východnej Ázie, z Číny a Japonska, ale niektoré rastú aj v našej prírode, napríklad siripútka (Viburnum lantana) či v máji kvitnúca kalina obyčajná (Viburnum opulus) s peknými laločnatými listami. Z nej boli vyšľachtené viaceré odrody ako obľúbená ‘Snowball’ s veľkými guľatými súkvetiami bielej farby, ‘Compactum’ s plochými súkvetiami, z ktorých sa vyvinú červené plody, či zakrpatená odroda ‘Nanum’ vhodná na pestovanie v črepníkoch.

Na fotografii ‘Snowball’

Koncom jari kvitne krémovobielymi kvetmi kalina nahá (Viburnum nudum). Z nich sa v lete vytvoria zelené bobuľky veľké asi ako hrášok. Postupne sa ich farba mení na sýtoružovú a neskôr tmavomodrú. Táto premena sa uskutočňuje postupne, preto sa stáva, že na kríčku sú bobuľky všetkých farieb, čo v kontraste so zelenými listami vyzerá veľmi príťažlivo. Kopijovité lesklé listy sa na jeseň vyfarbujú do bordových odtieňov. Tento druh najlepšie rastie na priamom slnku, ale prežije aj v polotieni. Dosahuje výšku a šírku 1,5 až 2 metra, znáša mrazy až do –30 °C.

V máji až júni kvitne kalina japonská (Viburnum plicatum, syn. V. tomentosum). Tvorí veľké ploché biele súkvetia, ktoré majú na okrajoch nápadné sterilné kvety. Ker dorastá do výšky dva až tri metre a zaujme najmä vodorovne rozloženými konármi, čo vynikne počas vegetácie, ale aj po opadnutí listov. Listy s výraznou žilnatinou sa na jeseň sfarbujú do červených až tmavofialových odtieňov, plody sú červené. Často sa vysádza k rododendronom a iným kyslomilným kríčkom, ale znesie aj vápenatú pôdu. Z tohto druhu bolo vyšľachtených viacero odrôd, ako napríklad ‘Mariesii’, ‘Lanarth’, ‘Summer Snowflake’, ‘Watanabe’ s bielymi kvetmi či ‘Pink Beauty’, ktorá má ružové kvety. Táto odroda je menšieho vzrastu,  dorastá do výšky 1,5 až 2 metre. Preferuje vlhkú, ale priepustnú pôdu na slnku alebo v polotieni.

Všetko o pestovaní kaliny aj ďalšie tipy na odrody nájdete v májovom časopise Záhradkár. 

Informácie o možnostiach predplatného TU. 

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme kalina ...viac okrasné kry ...viac
Autor: Danka Ačová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Vyberajte z množstva druhov krásnej kaliny! Na jar ponúkne voňavé kvety a v jeseni farebné listy
Danka Ačová