01. decembra 2010

Vypestujte si vlastné vianočné stromčeky

Každý rok kupujete tento čerstvý voňavý symbol Vianoc alebo vyťahujete zo skrine dokonalú umelú napodobeninu. Ak nie ste zástanca plastov, no ľúto vám je aj rezaných živých stromčekov, máme pre vás tretiu možnosť.

Vianočný stromček si môžete aj vypestovať.Autor: Záhradkár

Jednoducho si kúpte stromček zasadený v črepníku alebo si ho dokonca pokojne dopestujte aj sami z malého semenáčika, ktorý zasadíte do nádoby. A keď sa vám po niekoľkých rokoch už nezmestí do bytu, tak ho ďalej budete pestovať v záhrade.

Výber je široký

Do nádoby môžete vysadiť borovicu, smrek aj jedličku, ktoré patria k tradičným vianočným stromčekom. Voľba druhu a odrody záleží na každom z vás. Napríklad borovica čierna vyniká nielen ihlicami, ktoré sú dvakrát dlhšie ako na borovici lesnej, ale aj krásnou korunou, smrek pichľavý má zaujímavé striebristo zafarbené ihličie, jedľa Nordmannova zasa husté, sýtozelené ihličie, ktoré je navyše veľmi voňavé.

Krásna je však aj jedľa biela, vznešená, kórejská či španielska, rozhodnúť sa môžete aj pre smrek obyčajný, biely, pichľavý alebo východný. Pri výbere prihliadajte nielen na to, ako sa vám páči ihličie, ale aj na podmienky, ktoré máte v záhrade, aby sa mu v nej v budúcnosti darilo a mohli ste ho aj naďalej využívať napríklad aj ako exteriérový vianočný stromček.

Na teplo si musí zvyknúť

Stromček pestovaný v nádobe asi tri týždne pred prenesením do bytu umiestnite do nevykurovanej garáže, svetlej pivnice alebo chodby, aby si privykol. Po niekoľkých dňoch ho dajte do teplejšieho priestoru a až potom na určené miesto. Miestnosť však nesmie byť prekúrená. Stromček, samozrejme, nepostavte blízko televízora, radiátora alebo kozuba a pravidelne ho roste a zavlažujte.

Jeho krásu a vôňu si však vychutnávajte maximálne dva týždne, lebo by sa mohol „prebudiť“ a začať rásť. Do záhrady ho opäť vyneste až po niekoľkodňovom pobyte v pivnici alebo garáži. Ak by sa predsa len stalo, že začne pučať, nechajte ho v týchto priestoroch až do jari, kým nepominú mrazy. Len potom ho vyneste von.

Pozor pri nákupe

Ak nechcete čakať, kým si stromček vypiplete z malého semenáčika, môžete si kúpiť väčšiu hotovú rastlinu v črepníku, ktorých je v obchodoch nadostač. Pri nákupe však dávajte pozor, aby nebol do nádoby presadený narýchlo, len ako vianočná dekorácia – s odrezanými koreňmi.

Ten by krátko po sviatkoch zahynul aj napriek vašej starostlivosti. Pri nákupe sa preto odporúča vybrať drevinu a prezrieť si korene. Kvalitný stromček pestovaný v črepníku ich má bohato rozkonárené a bal zostáva vcelku. Ak má však len hrubšie korene, z ktorých zemina opadáva, je to dôkaz, že v nádobe nevyrástol, ale bol do nej len presadený.

FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Vypestujte si vlastné vianočné stromčeky