13. júna 2008

Kameň v záhrade: Do záhonu, múrika, trávnika aj na terasu

Ľudia a kamene majú spoločnú vlastnosť. Jedinečnosť. Tak ako neexistujú dvaja rovnakí ľudia, nikde v prírode nenájdeme dva rovnaké kamene.

Každý je totiž tvarovo osobitý a vďaka tomu jedi- nečný. Nie je to však len originalita, ktorou sa stávajú pre nás v okrasných záhonoch žiaduce. Okrem iného vyvažujú pôsobenie rastlín a dodávajú tak záhrade harmonickú rovnováhu. Hoci v nás kameň vyvoláva pocit chladu, voľbou správneho druhu môžeme dosiahnuť pravý opak.

K dispozícii sú teplé farby od čiernej bridlice, červeného pieskovca, oranžového vápenca či žltooranžového travertínu.

Kameň je navyše symbolom nemennosti a trvanlivosti. Je teda akýmsi „oporným bodom“ v záhrade. Podobne je to aj s údržbou. Zatiaľ čo záhony a najmä trávnik vyžadujú našu pozornosť, kameň zostáva aj bez nášho zásahu celkom bez zmeny.

V prípade, že ide o prírodný kameň, je navyše žiaduca aj istá patina, takže ak obrastie machom či jemne zvetrá jeho povrch, získava dôveryhodnosť a príťažlivosť. Využitie kameňa v záhrade je naozaj široké. Nájdeme ho v podobe oporných múrikov, spevnených plôch či ako riečny štrk, pokrývajúci brehy a dno jazierka. Veľmi často sa kameň zakomponúva do okrasných záhonov ako solitér.

Tvar je dôležitý

Nedá sa jednoznačne povedať, aký kameň je pekný, lebo vkus máme rozdielny. Všeobecne však môžeme kamene rozdeliť na druhy, ktoré sú vhodné ako solitéry, a na tie, čo sa skôr hodia na použitie v skupinách či v kombinácii s jedným, alebo dvoma kameňmi. Samostatne stojace kamene nemajú byť príliš bizarné.

Takéto nápadné kusy sa používajú predovšetkým v skupinových zostavách ako kľúčové kamene. Zásada však je, že v jednej skupine nemá byť viac ako jeden takýto mimoriadny exemplár. To preto, že v kompozícii zostavenej z väčšieho počtu naozaj zaujímavých kameňov nielenže sa spolu so zvyšovaním ich počtu neumocňuje celkový dojem, ale naopak, také zoskupenie pôsobí svojou lacnou vyumelkovanosťou gýčovo.

Kameň s rozvrásneným povrchom a s tvarovými zvláštnosťami nevynikne ani ako samostatný solitér. V tomto prípade potrebujeme, aby bol kombinovaný s inými, podstatne jednoduchšími kameňmi.

Do záhonov

Najčastejšie sa používa pieskovec a vápenec. Vďaka svojmu pórovitému povrchu nachádzajú uplatnenie v skalkách. Rovnako je vďaka svojej štruktúre predurčený na použitie do skalky aj travertín. Pekne vyzerá aj solitérny vápenec. Ako solitéry sú vhodné žula a kremeň.

Čo sa týka farebných variácií, môžeme vyberať z odtieňov čiernej, sivej, modrej, zelenej a bielej. Kamene studených farieb vyniknú v kvitnúcich záhonoch, ale aj v kompozícii zo vždyzelených drevín. Možností je naozaj veľa. Nezabúdame však na hlavnú zásadu.

Do každej záhrady volíme veľkosť, tvar a množstvo kamenných prvkov veľmi opatrne. V tomto prípade platí – radšej menej ako viac. Umiestnenie kameňov by malo totiž aj niečo vyjadrovať. Tieto prírodné prvky dodajú záhrade zvláštny náboj, ale zároveň ju môžu celkom zohyzdiť.

Na múriky

Terénne prevýšenia môžeme šikovne vyriešiť terasami s kamennými múrikmi. Na ich stavbu sú ideálne kamene, ktoré sa vďaka svojej štruktúre prirodzene pozdĺžne štiepia. Takými sú bridlica a andezit. Vhodná je aj žula, ktorá je zo všetkých troch najpevnejšia. Pri stavbe oporného múrika do výšky 1,3 m nepotrebujeme žiadny spojivový materiál. Kamene jednoducho plochou stranou kladieme jeden na druhý a ak dodržíme mierny záklon, múrik bude samonosnou konštrukciou.

To znamená, že vlastnou tiažou „sadne“ tak, že udrží aj svah, o ktorý sa opiera. Oporný múrik možno postaviť aj do väčšej výšky a takisto bez potreby murovania. Stavba takých rozmerov si však už vyžaduje skúsenosti a veľkú dávku zručnosti, preto takéto dielo necháme radšej na odborníkov. Vyberať si však môžeme aspoň farbu a dnes je už naozaj z čoho.

K dispozícii sú prirodzené odtiene hnedej, svetlosivej, béžovej aj čiernej. Nechýbajú ani kamene v originálnych exotických farbách. Široká paleta farebnosti ponúka na výber vyše sto rôznych farieb, takže záhradní architekti môžu pracovať s neohraničeným množstvom kombinácií. Navyše majú k dispozícii aj viacfarebné kamene s rôznou kresbou.

Do trávnika

Andezit, trochu menej už bridlica či žulové dosky sú vhodné aj ako nášľapné kamene do trávnika. Žula je príliš pevná, takže je problematické nájsť hotové platne približne rovnakej hrúbky. Možno z nej však budovať skôr štýlové schodištia alebo skalnaté vodopády. Bridlica sa štiepi iba v jednom smere a má ostré hrany, je však v tlaku kolmom na smer štiepenia neobyčajne pevná, takže sa hodí na nášľapné kamene.

Ešte lepšie je na tom andezit. Ten sa síce štiepi v rôznych smeroch, ale zato ťažšie ako bridlica a má hrany, ktoré držia hrúbku platne takmer rovnakú v celom priereze. Sú z neho ideálne nášľapné kamene. Vďaka rovnomernej hrúbke platní nájde uplatnenie aj pri ohnisku. Pre svoju prirodzenosť a výnimočné vlastnosti je aj napriek pestrej ponuke moderných materiálov stále často vyhľadávaný.

Na terasy

Práve originalita prírodného kameňa je to, čo ho predurčuje aj na použitie pri stavbe spevnených plôch. Tu sa vynikajúco uplatnia rôzne druhy bridlice. Úplná klasika je napríklad pieskovec, ktorý je veľmi odolný a vďaka širokej farebnej škále zároveň aj veľmi atraktívny. Rovnako je vhodný aj na veľkorysé záhradné chodníčky.

Na budovanie terás a spevnených plôch je zaujímavým materiálom kremenec a kvarcit. Tými môžeme prepojenie záhrady a domu doviesť dokonca k úplnej dokonalosti, lebo ich možno použiť aj ako obklad na dom. Treba spomenúť, že popri prekrásnych povrchoch terás z prírodného kameňa nájdeme v záhradách aj terasy z pálenej tehly, z betónu, či dokonca najčastejšie používanej keramickej dlažby.

Tá je rozšírená pre chladivý efekt počas horúceho leta a vďaka minimálnym nárokom na údržbu. Stále pretrvávajúcim trendom je však aj v tomto sortimente dizajn pripomínajúci prírodný kameň.

FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Kameň v záhrade: Do záhonu, múrika, trávnika aj na terasu