07. novembra 2018

Máte automatickú závlahu? Je čas, správne ju zazimovať

Alfou a omegou správneho zazimovania je dokonalé odvodnenie celého systému. Myslite na to, že klasický zavlažovací systém s výsuvnými postrekovačmi má rozvody vody uložené v zamŕzajúcej hĺbke, takže by sa mohli počas zimy ľahko poškodiť.

Najspoľahlivejší a najjednoduchší spôsob zazimovania zavlažovacieho systému je jeho prefúknutie stlačeným vzduchom s použitím kompresora.Autor: Archív firiem

Jediným spoľahlivým spôsobom, ako systém odvodniť, je vyfúknuť z neho vodu stlačeným vzduchom, ktorý doň vženiete pomocou kompresora. Optimálny tlak vzduchu pri odvodňovaní systému je 3,0 až 3,5 baru. Na kompresore preto treba nastaviť jeho výstupnú hodnotu alebo použiť redukčný ventil tak, aby uvedené hodnoty tlaku vzduchu neboli nikdy prekročené.

Treba dodržať všetky bezpečnostné opatrenia, napríklad mať stále otvorený niektorý ventil do voľného priestoru, ktorý umožní unikanie vzduchu v prípade, že systém je pod tlakom.

V čase odvodňovania by ste sa nemali pohybovať nad postrekovačmi alebo ventilmi. Zároveň by teplota vháňaného vzduchu nemala byť príliš vysoká. Po pripojení kompresora sa musí tlak zvyšovať pomaly, aby ste predišli poškodeniam systému.

Len čo sa systém zaplní vzduchom, postrekovače sa začnú vysúvať a rozprašovať vodu, ktorá sa postupne zmení na hmlu. Znamená to, že väčšina vody je zo systému odstránená. Vyfukovanie sa odporúča vykonávať v niekoľkých kratších cykloch, ktoré sú efektívnejšie ako jeden dlhý.

Opýtali sme sa trávnikára a závlahára Martina MIČÍKA, ako vybrať správny kompresor

Aby ste vytlačili všetku vodu zo systému plným profilom potrubia, potrebujete kompresor s dostatočným výkonom. Pre štandardné závlahové systémy v záhradách sa odporúča výkon s prietokom vzduchu 17 až 43 m3/h. Ak bude výkon nedostatočný, vzduch bude prenikať len hornou časťou profilu potrubia, a tak sa vytlačí len časť vody. Tá, ktorá v systéme zostane, pretečie do najnižších miest, kde zamrzne.

Budete potrebovať aj kompresorovú spojku so závitom, pomocou ktorej sa kompresor pripája na hlavný rad. Toto pripojenie by malo byť umiestnené čo najbližšie k zdroju vody a vždy na hlavnom rade závlahy. Môže to byť napríklad rýchlospojný ventil alebo hydrantová prípojka na hlavnom rade, ale i závit po odskrutkovaní odvodňovacieho ventilu na guľovom ventile pri zdroji vody.

Nezabudnite, že vyfukovanie závlahy vyžaduje postup podľa dopredu premysleného plánu, aby sa voda v systéme nepohybovala stále dokola. Preto, ak si nie ste istí, prenechajte túto prácu radšej profesionálom.

Dôležité je, nechať ovládaciu jednotku závlahy aj počas zimy pripojenú k elektrickej sieti. Pre každú sekciu nastavte aktiváciu ventilu asi na jednu minútu dvakrát do týždňa.

V tomto článku sa zaoberáme zavlažovací systém ...viac
Autor: Lucia Sedláček Harničárová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Máte automatickú závlahu? Je čas, správne ju zazimovať
Lucia Sedláček Harničárová