11. februára 2020

Chcete mať zakvitnutú záhradu aj v zime? Vysaďte si tieto dreviny

Zasnežená zimná záhrada je čarovná. Ak sa vám však zdá bez kvetov smutná, myslite pri plánovaní výsadby na dreviny kvitnúce práve v zime.

Hamamel kvitne na konci zimy, keď sa oteplí. Pri ochladení sa kvetné lístky stočia dovnútra a keď sa oteplí, narovnajú sa.Autor: Susanne Cappel

Hamamel

Hamamel sa stáva stredobodom pozornosti už vo februári. Zakvitá jemnými zvinujúcimi sa kvietkami v odtieňoch od žltej po červenú v závislosti od odrody. Kvietky sa na noc schúlia, aby cez deň opäť ukázali svoju krásu. Šíri okolo seba omamnú sladkú vôňu, ktorú by ste v zimnej záhrade určite nečakali. Hamamel je väčší ker, prípadne ho môžeme považovať za nižší strom.

S obľubou je vysádzaný do skupinových výsadieb, kde vyniká svojimi zimnými kvetmi a krásnym jesenným sfarbením listov. Uplatní sa aj ako solitér v trávniku. Toleruje slnko aj polotieň. Obľubuje mierne kyslú pôdu (pH pod 7).

Hamamel mäkký (prostredný) ‘Feuerzauber‘ (Hamamelis mollis) kvitne červenými kvietkami ešte pred pučaním listov. Svojou krásou poteší už koncom februára, kedy teploty počas dňa vystúpia nad nulu.

 

Hamamel mäkký ‘Palida‘ (Hamamelis mollis) vyniká počas zimných mesiacov svojimi žltými kvetmi.  Jeho sivozelené listy sa na jeseň farbia do krásnych odtieňov žltej, oranžovej a červenej. Vysaďte ho na vlhké miesto, znesie však aj občasné sucho. Dobre znáša aj ťažké a ílovité pôdy. 

Kalina

Kalina je atraktívna po celý rok. Výhodou kaliny je kompaktný tvar, vďaka čomu nevyžaduje každoročný rez. Treba ju len občas presvetliť. Režte ju hneď po odkvitnutí, aby zakvitla aj budúci rok. 

Darí sa jej na slnečnom mieste alebo v polotieni. Nemá žiadne špeciálne nároky na pôdu, neznáša však nadmerne veľa vody. Z pestrej ponuky kalín vám predstavujeme tie, ktoré kvitnú už v zime.

Kalina bodnanská (Viburnum bodnantense)  je opadavý ker, ktorý dorastá do výšky a šírky 2-3 metre. Má kopijovité až vajcovité listy dlhé 3-10 centimetrov.  Túto drevinu si  v záhrade vysaďte ako solitér, ale takisto vynikne aj v dostatočne priestrannej nádobe na balkóne či terase.  Prvé kvety sa objavujú už v novembri, hlavné obdobie kvitnutia je však v januári a februári. Púčiky sú tmavoružové, kvety svetloružové a voňavé.

Kalina voňavá (Viburnum farreri) je charakteristická svojou nádhernou vôňou. Biele, niekedy ružové kvety najlepšie vyniknú na holých konároch uprostred zimy. Aj tento druh zakvitá koncom novembra, prioritne však kvitne vo februári. Kvety sa na kríku udržia až mesiac. Zaujme aj žiarivo červeným jesenným zafarbením listov. Dorastá do výšky 3 - 4 metre. 

Čitajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme kalina ...viac
Autor: Šišoláková Marcela
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Chcete mať zakvitnutú záhradu aj v zime? Vysaďte si tieto dreviny
Šišoláková Marcela