29. októbra 2019

Chryzantémy: Postarajte sa o ne tak, aby čo najdlhšie vydržali

Sú krásne, ich význam je v rozličných kultúrach odlišný. U nás sú pokladané na hroby s cieľom uctiť si pamiatku na blízkych zosnulých. Chryzantémy s malými i nadpriemerne veľkými kvetmi sú však aj ozdobou balkónov, terás či predzáhrad. Viete však, ako docieliť, aby kvitli čo najdlhšie?

S najvyššou pravdepodobnosťou si donesiete mrazuvzdornú odrodu, takže ochrana pred mrazmi vám odpadá.Autor: Jarmila Szabóová

Podľa veľkosti kvetu rozlišujeme chryzantémy veľkokveté, ktorých kvet dosahuje v priemere viac ako 18 cm. Pokiaľ natrafíte na kvety v priemere väčšie ako 12 cm jedná sa o tzv. dekoratívne chryzantémy a odrody označované za drobnokveté v priemere nedosahujú miery presahujúce 12 cm. Veľkosť kvetov však závisí na spôsobe pestovania, a to teda na tom, či kvety zaštipujete alebo vyštipujete. 

Podľa stavby kvetu sa chryzantémy ďalej členia na jednoduché, poloplné a plné. Existuje niekoľko druhov tvarov kvetov plnokvetých chryzantém ako sú napríklad guľovité, veternicovité, pompônkovité, rúrkovité, pavúkovité a ďalšie. Škála farieb chryzantém je skutočne bohatá, kvety môžu byť biele, žlté, ružové, oranžové, červené až bronzové, v poslednom období sa dokonca objavili zelené kvety a existujú aj dvojfarebné odrody. Nech sa jedná už o ktorýkoľvek tvar či  farbu, nič sa nemení na tom, že chryzantémy sú rastliny krátkeho dňa. Znamená to asi toľko, že na založenie kvetných pukov potrebujú denné svetlo na obmedzený počet hodín. Samotné pestovanie týchto krásnych kvetín náročné nie je. Aby sa však na jeseň objavila vo vašej záhrade záplava pestrých farieb, budete potrebovať zdravý množiteľský materiál. Alebo aspoň prezimované rastliny, ktoré ste si aktuálne teraz zakúpili.

Nároky na pestovanie

Chryzantémy pestujte na slnečnom stanovišti, aby mali dostatok svetla, ktoré im pomáha tvoriť zdravé pevné výhonky. Rastliny totiž reagujú na dostatok svetla silným vegetatívnym rastom na úkor kvitnutia. Čo pri bežnom pestovaní nám záhradkárom vyhovuje. K iniciácii kvitnutia dochádza spolu so skracovaním dní na jeseň. Kvety sa začínajú zakladať pri 13 až 14 hodinovom osvetlení. Aj keď samozrejme ako vždy záleží  na odrode. 

Čo sa týka teploty, tá má široké rozpätie. Jej hodnota je závislá na intenzite osvetlenia. Vo všeobecnosti však platí, že čím je teplota nižšia, tým je aj pomalší rast. Na tvorbu kvetov je vhodné teplotné rozpätie 16 až 25 stupňov Celzia. Avšak, keďže sa jedná o jesenné kvety, logika nepustí a vhodnejšia je teplota okolo 16 stupňov. Pokiaľ, ale hrozí riziko jesenných mrazíkov, je treba kvety chrániť presťahovaním do skleníka alebo pod fóliu, pretože puky môžu namŕzať. Pri ubytovaní v zakrytom priestore treba dbať na vlhkosť vzduchu, ktorá môže dopomôcť plesni sivej usídliť sa na rastlinách. Nízke teploty lepšie znášajú mrazuvzdorné odrody.

Zavlažovanie je pre chryzantémy veľmi dôležitým faktorom vedúcim k úspechu, ale i tu je na mieste opatrnosť. Korene nesmú ostať za žiadnych okolností premokrené. Najviac vody chryzantémam doprajte po vytvorení viditeľného kvetného puku.

A samozrejme nesmieme zabudnúť na kvalitnú humóznu pôdu s mierne kyslou až neutrálnou pôdnou reakciou. Pokiaľ pestujete chryzantémy od začiatku z jarnej výsadby, doprajte im pravidelnú hnojivú dávku už od zakorenenia. Čo sa črepníkových chryzantém týka, tie majú radšej ťažšiu, výživnú zmes. Prihnojiť ich môžete cereritom.  

Na rozmnožovanie poslúžia odrezky

Odobraté zo zdravých rastlín po odkvitnutí ošetrite v stimulátore zakorenenia a napichajte ich do substrátu. Nádoby s odrezkami uložte na svetlom chladnom, ale bezmrazom mieste. Istejší spôsob je odobrať odrezky na jar z prezimovaných rastlín, ktoré následne budú slúžiť ako materské rastliny na množenie. Zakorenia vám aj odrezky odobraté v apríli až v júni. Odrezky nesmú byť vytiahnuté a slabé. Správny odrezok má byť asi 8 cm dlhý a majú na ňom byť štyri listy. Pri teplote 18 až 20 °C odrezky zakorenia za tri týždne. Nezabudnite však na závlahu.Ešte jednoduchšie je množenie delením trsov.

Zaštipovanie alebo vyštipovanie?

Na bohaté kvitnutie drobnokvetých chryzantém je dôležité zaštipovanie. Je to úkon pri ktorom sa rukou pomocou nechta odstráni vrcholový (terminálny) puk. Takto sa podporí nielen tvorba kvetov, ale aj rast bočných výhonkov. Vykonáva sa približne týždeň po vysadení, druhý raz v júni najneskôr koncom júla. Neskoré odrody sa zaštipujú, keď dosiahnu výšku 15 centimetrov. 

Vyštipovanie slúži na docielenie väčšej veľkosti kvetu z terminálneho púčika. Technika spočíva v odstránení kvetných pukov tvoriacich sa pod terminálom. Praktizuje sa to pri kvetoch na rez.

Starostlivosť o kupované chryzantémy

Aktuálne ich je veľa, popri cestách, v záhradných centrách, majú ich miestni pestovatelia. A snáď nikto z nách ich kráse neodolá. Pokiaľ si teda domov donesiete chryzantémy v nádobe, vedzte, že ich nesmiete nechať preschnúť. Takže i napriek chladnejšiemu počasiu im treba dopriať vlahu. S najvyššou pravdepodobnosťou si donesiete mrazuvzdornú odrodu, takže ochrana pred mrazmi vám odpadá. To však neplatí pre korene v nádobe, ktorú treba zatepliť. Pokiaľ ich chcete pestovať v záhone, tak ich jednoducho vysaďte. Prihnojovať v čase kvitnutia už netreba. Nech už máte chryzantémy v ozdobnej nádobe alebo na záhone, nezabudnite z nich pravidelne odstrániť suché kvety. Budú pôsobiť oveľa zdravšie.

Prečítajte si aj:

Tieto vám nesmú chýbať! TOP 7 trvaliek neskorej jesene​

Dušičky sa blížia! Spoznajte TOP druhy rastlín vhodné aj na hroby​

Poznáte reč kvetov? Nechajte ich prehovoriť za vás​

V tomto článku sa zaoberáme chryzantéma ...viac
Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Chryzantémy: Postarajte sa o ne tak, aby čo najdlhšie vydržali
Szabóová Jarmila