22. októbra 2019

Dostaňte farby do vašej záhrady! Tieto rastliny ju rozžiaria pestrými odtieňmi

Vaša okrasná záhrada môže byť zároveň aj jesennou oázou pokoja, kde i studenšie dni budú stvorené na prechádzku po vašej záhrade plnej teplých farieb.

Dodajte okrasnej záhrade teplé farebné tóny.Autor: Profimedia

Krásnoplod (Callicarpa bodinieri) pochádza z Číny. Na prvý pohľad krásna drevina, ktorá upúta svojimi plodmi. Môžu mať purpurovú, fialovú, modrofialovú farbu. Existujú aj kultivary s bielymi plodmi. Táto opadavá ozdobná drevina je tými plodmi v podobe drobných bobuliek obsypaná až do neskorej jesene. Vysádzajte ju do väčších záhrad, dokáže vyrásť do výšky aj šírky 3 m. V súčasnosti sú dostupné aj menšie kultivary. Ak sa rozhodnete krásnoplod vysadiť, tak aj s koreňovým balom. Má rád slnečné stanovištia a pôdu bohatú na živiny.

Šternbergia (Sternbergia lutea)  široké uplatnenie. Pekne vynikne v záhradách, na záhonoch, ale môžete ju umiestniť aj do skalky či vresovísk, ale svoje miesto si nájde aj na balkónoch a terasách. Je to rastlina nižšieho vzrastu, čo jej však neuberá na kráse, pretože kvitne sýtožltými kvetmi. Nepomýľte si ich však s krókusom. Je nahusto olistená cibuľovina. Obľubuje priepustnú pôdu, skôr piesočnato hlinitú a teplejšie stanovište. Ak sa ju rozhodnete umiestniť do skalky, určite ju nezabudnite vysadiť aj s koreňovým balom.

Rozchodník (Sedum spectabile) je veľmi vďačnou a nenáročnou trvalkou. Môžu zdobiť záhony aj po odkvitnutí, čím vám uľahčia prácu pretože ho nemusíte zo záhona odstraňovať. Rozkvitá už koncom leta a pokračuje aj v období jesene. Je známych už viacero kultivarov zaujímavých farieb, preto je rozchodník ideálny do jesenných okrasných záhrad. Sortiment je široký, na trhu sú dostupné zelenolisté až po tmavopurpurové, s ružovými, bielymi, žltými kvetmi. Darí sa mi v priepustnej pôde, na suchšom mieste. Ideálne miesto je v blízkosti tráv. Krásne vynikne medzi inými na jeseň kvitnúcimi rastlinami.

Typickou jesennou drevinou je bršlen krídlatý (Euonymus alatus). Efektne doplní záhradu na jeseň svojimi dominantnými šarlátovými listami, neskôr sa sfarbujú doružova. Bršlen vytvára na konároch korkové hrebienky. V jesennom období sa objavujú aj tobolky s oranžovými plodmi. Vynikne ako solitér alebo aj v trvalkovom záhone či pri plotoch. Obľubuje pôdu bohatú na živiny, dobre priepustnú a slnečné miesto. Ak pestujete bršlen, nezabúdajte, že táto drevina v prvých rokoch výsadby, treba na zimu chrániť pred mrazmi.

Liriopia modricová (Liriope muscari) je pôvodom z Ázie, preto má veľmi exotický vzhľad. Je to vždyzelená rastlina, ktorá bohato kvitne. Tvorí husté trsy s lesklými listami tmavozelenej farby. Je všestranne využiteľná, či už do záhonov,okrasných záhrad, alebo do nádob. Liriopia sa pomerne rýchlo rozrastá a poteší vás množstvom fialových súkvetí. Vysádzajte ju do skupín, najvhodnejšie do priepustnej pôdy bohatej na humus. Má rada mierne vlhkú pôdu a na zavlažovanie nezabúdajte hlavne počas jej kvitnutia. Toto obdobie začína počas skorej jesene a trvá až do novembra. 

Čítajte tiež: 

 

 

 

Autor: Sedláčková Soňa
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Dostaňte farby do vašej záhrady! Tieto rastliny ju rozžiaria pestrými odtieňmi
Sedláčková Soňa