03. júla 2019

Kedy a ako rezať levanduľu? Do kytičky aj pre zdravý rast

Levanduľová sezóna je v plnom prúde. Nepremeškajte ju a využite voňavú a krásnu rastlinu naplno. Poradíme vám, v akom štádiu zberať kvety, ako rastlinu rezať a kedy, aby bola krásna a zdravá.

Doprajte levanduli správny rez. Seba potešíte v lete, rastlinu v predjarí.Autor: Zuzka Slaninková

V období kvitnutia, čo je zhruba v júni až júli, sa voňavé a krásne kvety levandule režú pre rôzne účely. Veď levanduľa zdobí, lieči, vonia, využíva sa v kuchyni aj v šatníkoch, kde ochráni oblečenie a odplaší mole. Kedy je však ten najvhodnejší moment pre rez?

Pre spracovanie levandule v kuchyni či pre kozmetické účely je vhodné zberať plne rozkvitnutú rastlinu (naľavo). Vtedy je v nej totiž nahromadených najviac voňavých látok. Naopak - pre sušenie a výrobu dekorácií sú vhodné také kvety, ktoré ešte celkom nerozkvitli (napravo).

Ak ponecháte na kre kvety počas celého leta, dozrejú a vytvoria sa v nich semená. Tie sa vysejú buď samovýsevom, alebo ich môžete po zime zozbierať a vysiať v marci do nádob či priamo na záhon. Levanduľa sa však veľmi dobre množí aj z odrezkov, pomôže vám náš FOTOpostup. Takéto rastliny vám vykvitnú skôr ako tie z výsevu.

Aby bola levanduľa zdravá

Levanduľa je prakticky úplne nenáročná rastlina. Prinesie vám bohatú úrodu voňavých kvetov aj vtedy, ak ju nebudete hnojiť. Zvláda sucho, obľubuje slnko.

Pozor však pri sušení - slnečné lúče vytiahnu z kvietkov farbu. Preto ich je vhodné sušiť na tmavom mieste.

Jediná väčšia starosť, ktorá sa s pestovaním levandule spája, je správny a pravidelný rez. Ten je aj nie je veda. Vysvetlíme si, ako a kedy ho treba vykonať.

Ako rezať levanduľu

Počas sezóny podľa potreby zrezávajte len kvetné stonky:

Ich dĺžka závisí od odrody, ktorú pestujete, ale v princípe platí, že ich treba rezať čo najdlhšie - až po časť, kde na vetvičke vyrastajú listy.

Pokiaľ nepotrebujete získať zo svojej rastliny semená, koncom leta sa uistite, či ste takýmto spôsobom zrezali všetky kvety.

Niektorí pestovatelia odporúčajú rezať levanduľu hlbšie už na jeseň, nám sa ale osvedčilo odstrániť len kvety a hlbší rez vykonať po zime. Veď počas vlhkého a chladného zimného obdobia budú aspoň staré výhonky rastlinu chrániť.

Začiatkom marca je čas zobrať levanduľové kry do parády. Ukážeme si, ako vyzerá kríček, ktorý v jari neosviežil zmladzovací rez (naľavo) a kríček - rovnako starý - ktorý sme na jar správne zrezali (napravo):

Na fotografii si môžete všimnúť, že rastlina, ktorá sa neprimerane rozrástla a nie je správne na jar zrezaná, síce pôsobí mohutnejším dojmom, ale v podstate nepriniesla viac kvetov ako zmladená rastlina napravo. Kvety nezrezanej levandule navyše majú zbytočne krátku stonku, pretože vyrastajú z ostarnutých výhonov.

Naopak - na jar radikálne zrezaná levanduľa vytvára kvety na pekných dlhých stonkách, zeleň je sústredená pri zemi. Kríček pôsobí kompaktným a úhľadným dojmom.

Nebojte sa rezať hlboko

Preto, aby ste mohli zmladzovať naozaj hlbokým rezom, apelujeme na predjarný termín. Pred zimou je rastlina vyčerpaná a vy nevidíte, odkiaľ "porastie život". Naopak - v predjarí si môžete veľmi dobre všimnúť, z akých miest má levanduľa tendenciu vyhnať mladučké výhonky. Jar je skrátka obdobím, keď sa v rastlinách nachádza úžasná sila a energia rásť a vytvárať nový život.

Väčšina autorov uvádza, že levanduľu nesmiete rezať do drevnatých častí. Nie je to celkom pravda. Ak zrežete levanduľu začiatkom marca, hlboký rez do dreva sa oplatí. Na fotografií vyššie si môžete všimnúť mladé výhonky, ktoré mali priestor rozrastať sa práve vďaka tomu, že sme rezali radikálne do starého dreva. Ide o starý, asi 7 ročný ker, ktorému už mnohí nedávali šancu:

Postupným, radikálnym rezom však z roka na rok dokážete zmladiť jednotlivé časti rastliny. Pozor - neodporúčame ho vykonať na celej rastline naraz!

Aj mladšia, asi trojročná levanduľa by uvítala hlboký jarný rez:

Dobre si treba rastlinu prezrieť. Ak si v marci všimnete, že má tendenciu vyháňať nové, mladé výhonky, tie staré, drevnaté s pokojným svedomím odstráňte.

Viac FOTOgrafií a tipov nájdete v GALÉRII

V tomto článku sa zaoberáme levanduľa ...viac
Autor: Text&foto: Zuzka Slaninková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

18 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Kedy a ako rezať levanduľu? Do kytičky aj pre zdravý rast
Text&foto: Zuzka Slaninková