01. decembra 2019

Nenáročná, užitočná a pestrá! Ak sa vám nedarí s trávnikom, vysejte lúku

Áno, je pekná, nenáročná na starostlivosť, stále kvitne, ale prechádzať sa po nej alebo hrať sa na nej s deťmi futbal nebudete. Kam sa teda naozaj hodí?

Lúku treba aj kosiť. Postačí to však len raz či dvakrát ročne. Autor: Zuzka Slaninková

Lúka namiesto trávnika?

Spoločenstvo lúčnych kvetov je fenomén posledných rokov. Osivo zoženiete na internete, ale aj v sieti obchodov s potravinami. Na malospotrebiteľských baleniach sa uvádza, že ide o motýliu lúku, alebo podobný stručný opis, ale zloženie na nich nenájdete. Kupujete teda mačku vo vreci. Čo vám vyrastie, to sa budete priebežne dozvedať počas celej sezóny.

Ak očakávate pestrý záhon rôznych nenáročných druhov letničiek, byliniek a tráv, nebudete sklamaní. Jeho výška však bude vyše 50 cm, a tak úplne sa vzdať trávnika okolo rodinného domu nie je najlepšie riešenie.

Čo obsahuje?

Väčšina zmesí obsahuje trávy a byliny v pomere 3 : 7. V balíčku s osivom nájdete mak vlčí, rebríček obyčajný, ľubovník bodkovaný, skorocel kopijovitý, ruman farbiarsky, divozel, nevädzu, ďatelinu či jej príbuzné druhy z čeľade bôbovitých. Zoznam je skutočne dlhý.

Všetko sú to druhy, ktoré na zeleninových hriadkach považujeme za úhlavného nepriateľa – burinu. Na lúke je ich prítomnosť vítaná, pretože okrem toho, že sú nenáročné, väčšina z nich bežne rastie vo voľnej prírode, a tak sa dokáže prispôsobiť takmer všetkým podmienkam.

Rozmanitosť druhov môže aj za to, že keby ste vysiali rovnaké osivo na dvoch rôznych miestach, lúka nebude rovnaká. Každá plocha totiž ponúka iné podmienky, za ktorých sa darí odlišným rastlinám.

Rovnako je to aj s jednotlivými ročníkmi. Ak bol minulý rok bohatý na zrážky, prevažovali na lúke vyššie rastliny s väčšou listovou plochou a platí to aj naopak. Ak bude tento rok suchý, na lúke budú viac zastúpené trávy a druhy lepšie odolávajúce suchu. To je najväčšia výhoda lúčneho porastu. Bez toho, aby ste do toho zasahovali, budete mať stále sa meniaci kvitnúci záhon a vo vašej záhrade sa konečne začne aj niečo diať. Lúka privábi včely, čmele, ale aj motýle a ak budete mať čas pozorovať veci zblízka, zahliadnete rôzne druhy užitočného hmyzu.

Kam s ňou

Vymeniť celý klasický trávnik za lúku nie je najlepší nápad. Hodí sa však tam, kde sa trávniku nedarí alebo sa zle udržiava. Napríklad pod koruny stromov, na miesta, kde sa zle otáča kosačka, na okrajové a odľahlejšie časti záhrady, kde trávnik naozaj nevyužívate. Vďaka lúke môžete zmenšiť jeho plochu a čas, ktorý ste venovali jeho údržbe, využijete inak.

Pripravte sa

Ideálne obdobie na vysievanie lúky je jeseň alebo skorá jar. Pôda sa pripravuje rovnako ako pod trávnik. Plochu porýľujte, starostlivo vyberte všetky korene a podzemky vytrvalých burín, najmä pýru. Plochu urovnajte hrabľami a nechajte trochu uľahnúť. Ak je sucho, polejte ju a ešte raz urovnajte. Potom stačí jednoducho vysiať osivo a čakať, aký druh bude tento rok prevažovať.

Nezabudnite, že lúku treba aj kosiť. Našťastie, len raz alebo dvakrát do roka.

Tip Záhradkára

Nie je trávnik ako trávnik. Ak sa vám zunovala starostlivosť o dokonalý anglický trávnik, poľavte vo svojich záhradkárskych aktivitách. Prestaňte používať selektívne herbicídy, nehnojte a znížte dávku zálievky. Trávnik síce nebude vyzerať ako dokonalý zelený koberec, ale do konca sezóny zaručene zakvitne nažlto a postupne doň pribudnú ďalšie druhy. Takýto porast je prirodzenejší, a keďže miniete menej chémie, aj ekologickejší.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme vysievanie ...viac
Autor: Horeličanová Lucia
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Nenáročná, užitočná a pestrá! Ak sa vám nedarí s trávnikom, vysejte lúku
Horeličanová Lucia