10. júla 2018

Odpudzujú hmyz vôňou! 3 menej známe rastlinky s repelentným účinkom

Radi si po celodennom zhone podvečer sadnete do záhrady, oddychuje a naberáte novú silu? Určite nechcete, aby vám túto idylku prekazili bzučiace komáre. Skúste ich odohnať vôňou kvetov.

Kocúrnik obyčajný Autor: countryliving.com

Kocúrnik obyčajný

Táto rastlina priam magicky priťahuje mačky, ktoré nemôžu odolať jej vôni. Na hmyz však pôsobí opačne – radšej sa jej oblúkom vyhýbajú. Kocúrnik je trvalka, ktorá tvorí malé kríčky. Od júla do septembra kvitne svetlofialovými alebo bielymi kvetmi, ktoré sa podobne ako listy dajú využiť v kuchyni. Listy majú výraznú mätovo-korenistú chuť. Vôňu kocúrnika môžete využiť aj na balkóne, lebo bez problémov sa dá pestovať v nádobe. 

Vôňovec citrónový

Túto rastlinu poznáte skôr pod názvom citrónová tráva, bez ktorej sa nezaobíde ázijská kuchyňa. U nás sa pestuje ako izbová rastlina, ktorú v lete môžete vyložiť von. Výťažky z vôňovca sa pridávajú do priemyselne vyrábaných repelentov aj sviečok, ktoré po zapálení odpudzujú komáre. Tie odpudzuje aj rastlina, ktorej dlhé listy majú výraznú vôňu. Citrónová tráva je vynikajúce korenie, ale keďže má antibakteriálne účinky, odvar z nej sa využíva pri prechladnutí aj tráviacich ťažkostiach. 

Ruta voňavá

Že táto rastlina má výnimočnú vôňu, je zrejmé už z jej názvu. V minulosti sa v záhradách pestovala ako korenina a liečivá rastlina, dnes takmer upadla do zabudnutia. Je to poloker, ktorý dorastá do výšky 30 až 60 cm, preto sa hodí ako obruba chodníkov. Zaujímavé žlté kvety sa objavujú od júna do septembra. V malom množstve ich spolu s lístkami môžete použiť na prichutenie jedla. Dotyk s rutou môže u citlivých ľudí vyvolať nepríjemnú reakciu, preto sa na manipuláciu s ňou odporúča použiť rukavice.

Viac tipov na rastlinky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť nerušenú atmosféru v záhrade nájdete v špeciálnom vydaní časopisu Záhradkár - Bývanie v záhrade, ktorý je práve v predaji. 

Autor: Danka Ačová, Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

10 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Odpudzujú hmyz vôňou! 3 menej známe rastlinky s repelentným účinkom
Danka Ačová
Patrícia Poklembová